איטום בריכות בטל שחר

בריכות הן נפוצות לשימושי הנאה וספורט, וניתן למצוא אותן במועדוני ספורט, פארקי מים, ולעתים גם בבתים פרטיים. בעוד חלק מהאנשים רוכשים בריכות העשויות פיברגלס או חומרים אחרים, עדיין הבריכות האיכותיות ביותר עשויות בטון, ואלו גם הבריכות העמידות והגדולות ביותר. בעת בניית בריכה, יש משמעות גדולה לאיכות האיטום המתבצעת בה. איטום בריכות בטל שחר הוא בין השירותים המבוקשים, וחשוב להזמין קבלן איטום מקצועי לעבודה שכזו. במאמר הבא ריכזנו עבורכם מספר נקודות חשובות, בכל הנוגע לאיטום בריכות.

 

סוגי בריכות

כיום קיימים מספר סוגים של בריכות, וכל אחד מהם הוא בעל מאפיינים שונים, ומתאים לנסיבות אחרות:

 

בריכות מתועשות

אלו הן בריכות המיוצרות מראש במפעל, ועשויות פאנלים מיוחדים של פלדה, עם ציפוי בטון דק עליהם. הבריכה מצופה מבפנים ביריעות של ויניל או פלסטיק, ותהליך ההתקנה שלה הוא זול יחסית. בריכות כאלה נפוצות בגינות של בתים פרטיים לרוב.

 

בריכות פיברגלס

אלו הן הבריכות הזולות ביותר, והן מיוצרות ביציקה במפעל ומובלות אל הלקוח כשהן כבר מוכנות. עמידותן של בריכות הפיברגלס היא נמוכה ביחס לסוגים האחרים, וגם הן נפוצות בעיקר בגינות של בתים פרטיים.

 

בריכות בטון

בריכות הבטון הן הנפוצות והעמידות ביותר, ולכן עלותן היא גם הגבוהה ביותר. בריכת בטון היא מבנה של ממש, ולכן זמן הקמתה הוא ארוך יחסית לסוגי הבריכות האחרים. איטום של בריכות בטון נדרש להיות מקצועי במיוחד, על מנת למנוע דליפות והתפוררות של דפנות הבטון.

 

מדוע נדרש איטום בריכות בטל שחר?

בריכה היא מבנה שעומד בפני לחצים רבים, ולכן האיטום שלה חייב להיות איכותי. ישנו הלחץ ההידרוסטטי של המים, הלוחץ באופן מתמיד על דפנות הבריכה מבפנים, ויש כמובן את לחץ האדמה והרטיבות שעלולה לחדור מהאדמה המקיפה את דפנות הבריכה. חלחול של רטיבות אל תוך דפנות הבטון, יתחיל תהליך שיביא בסופו של דבר לפגיעה בתשתית הבטון, התפוררות וסדקים.

 

חומרי איטום בריכות בטל שחר

תחום האיטום התפתח רבות בשנים האחרונות, וכיום אנו מוצאים בו חומרים מתוחכמים במיוחד, שהופכים את האיטום לעמיד במשך שנים רבות. מהם החומרים הנפוצים בעת איטום של בריכות?

 

חומרים צמנטים

תערובות צמנטיות מורכבות מחול, מלט ופולימר, והן ידועות כאטימות למים לאחר התייבשותן. חומרים אלו מתאימים להדבקה על תשתיות בטון, אך מנגד – הם נחשבים בעלי מקדם גמישות נמוך יחסית, ולכן לעתים מיושמים יחד עם רשתות אינטרגלס. חומרים צמנטים מתחלקים לחד רכיביים ודו רכיביים, הם מצטיינים בהפיכה לחלק אינטגרלי בתשתית הבטון, וחוזקם עולה במהלך השנים.

 

איטום ביטומני

הביטומן הוא נגזרת של נפט, והוא מתאפיין ביכולת להתרכך בחום, ולהתקשות בטמפרטורות נמוכות יותר – תוך יצירת שכבה אטימה במיוחד בפני רטיבות. יריעות ביטומניות אינן משמשות רק לאיטום בריכות, אלא גם לאיטום גגות, אדניות, מאגרי מים חיצוניים ועוד. ניתן להשתמש בביטומן לא רק בצורת יריעות, אלא גם בצורת איטום בהתזה.

 

רשתות אינטרגלס

רשתות אינטרגלס עשויות מפיברגלס, והן משמשות לחיזוק של שכבות איטום שונות. כך למשל, ניתן להשתמש ברשתות אינטרגלס על מנת לחזק שכבת איטום של תערובת צמנטית, ולמנוע סדיקה שלה (עקב גמישות נמוכה).

 

רובה

רובה מוכרת לרובנו, גם אם אין אנו מבינים בתחום השיפוצים והאיטום, וזאת מכיוון שהיא משפיעה רבות על מראה הריצוף או האריחים. רובה היא חומר על בסיס תערובת צמנטית, והיא מיועדת למריחה במרווחים שבין האריחים ("פוגות" – בעגה המקצועית). הרובה מיועדת להצמיד את האריחים זה לזה לחסום את המרווחים ביניהם. יש שני סוגים עיקריים של רובה – אקרילית ואפוקסית.

 

כיצד מתבצע איטום בריכות בטל שחר?

איטום בריכות מקצועי דורש מספר שלבים:

 

הכנת התשתית

בשלב זה יש להכין את תשתית יציקת הבטון לתהליך האיטום, לתקן את כל הסדקים והפגמים, לשטוף את כל קירות הבריכה כדי להבטיח הידבקות טובה של חומרי האיטום, ולבצע בדיקת הצפה לבריכה.

 

איטום הבריכה

בשלב זה מיישמים את חומרי האיטום השונים – ע"פ החלטת קבלן האיטום ובהתאם לחומרי האיטום שנבחרו. יש להקפיד על זמני ההמתנה לצורך ייבוש החומרים, ולהשתמש בחומרים המתאימים לכל חלק בבריכה. כך למשל, חומרים מסוימים ישמשו לתפרים ולמגרעות, ואחרים ישמשו לשטחי הקירות החלקים.

 

בדיקת אטימות

יש להמתין מספר ימים לאחר גמר ביצוע עבודות האיטום, ואז לבצע בדיקת אטימות. הבדיקה מבוצעת באמצעות מילוי הבריכה במים.

 

הדבקת האריחים

הדבקת אריחים על דפנות הבריכה הפנימיות תתבצע בהתאם לסוג האריחים המיושמים. בין סוגי האריחים הנפוצים לבריכות ניתן למצוא אריחי פורצלן, קרמיקה או פסיפס. קבלן האיטום ישתמש בחומרי הדבקה מיוחדים לצורך הדבקת האריחים, על מנת לאפשר אטימות ועמידות למים ולחץ הידרוסטטי.

 

מריחת רובה

בערך 72 שעות לאחר הצמדת האריחים לדפנות הבריכה, יש ליישם רובה ביניהם – לאיטום סופי ומניעת חדירת מים בין האריחים. קבלן האיטום יבחר את הרובה המתאימה ליישום בבריכה, וחשוב לוודא שהוא מיישם אותה בצורה מקצועית ונכונה! חלק מהקבלנים מעוניינים לזרז את העבודה, ומשתמשים ברובה מדוללת מדי שאותה הם מורחים באמצעות מגב.