איטום גג וילה במעונה

אנשים המחפשים איטום גג וילה במעונה, לעתים מתלבטים באיזו משיטות האיטום לבחור ועם איזה בעל מקצוע לעבוד. הדבר הוא טבעי, בהתחשב בכך שתחום האיטום התפתח רבות בשנים האחרונות, וכיום הוא מכיל מושגים רבים שלא מוכרים למי שאינו מצוי בתחום. כמו כן, היות ואיטום הוא פופולארי במיוחד – בעלי מקצוע רבים מציעים את שירותיהם באזור מעונה, ואנחנו? מתלבטים במי לבחור. מאמר זה נוצר על מנת לעשות מעט סדר, הן מבחינת שיטות האיטום והן מבחינת אופן בחירת בעל מקצוע אמין.

 

מתי נוצר תחום האיטום?

תחילת השימוש באיטום לוקחת אותנו אלפי שנים אחורה, ולמעשה מתועד שימוש בזפת לצורך איטום כבר עם בניית הספינות והבתים הראשונים. האדם הבין מהר מאוד את הצורך בהפרדה הרמטית בין סביבות, במטרה לשמור על איכות החיים ועל תשתיות הבנייה. על אף שהזפת עדיין מהווה שיטה פופולארית במיוחד, שיטות חדישות ומתקדמות יותר נכנסו אל השוק במהלך השנים, ביניהן שימוש ביריעות ביטומניות, יריעות PVC, חומרים צמנטים ועוד.

 

מתי נחפש איטום גג וילה במעונה?

וילה היא בית רחב ידיים, וזה אומר ששטח הגג שלה הוא גדול יותר מהרגיל. מבחינה סטטיסטית, ישנם יותר מקומות שבהם עלולים להיווצר כשלי איטום כשאנו מדברים על איטום גג וילה. לרוב, אנו הופכים מודעים לצורך באיטום עם הופעת סימני רטיבות, ביניהם כתמי עובש, בועות, "הזעה" של הקיר, נזילות וטפטופים. האם זה נכון להזמין קבלן איטום רק כשהרטיבות כבר חדרה אל תוך הבית? כנראה שלא, וזאת עקב שתי סיבות:

 

מחיר

קבלני האיטום – ממש כמו כל בעל מקצוע אחר, גובים מחיר יקר יותר בתקופות עמוסות. ימי תחילת הגשמים בכל שנה – הם הימים העמוסים ביותר עבור קבלני האיטום, ולכן מחיר העבודה שנשלם יהיה גבוה מהרגיל.

 

איכות האיטום

ביצוע חידוש או תיקון לאיטום בימים גשומים, ולאחר שרטיבות כבר חדרה אל התשתיות – צפוי להיות הרבה פחות איכותי מאשר במצב אידיאלי. לכן, מומלץ להזמין בדיקה טרם הגעת הימים הגשומים, וליהנות מעבודה איכותית יותר.

 

שיטות איטום גג וילה במעונה

כאמור, ענף האיטום עבר תהפוכות בשנים האחרונות, וכיום ישנן שיטות רבות ומגוונות לאיטום גגות. מהן שיטות האיטום העיקריות, שבהן נפגוש בעת שנחפש איטום גג וילה במעונה?

 

זיפות גגות

השימוש בזפת החל כבר לפני אלפי שנים בענף הספנות, ולאחר מכן הזפת החלה לשמש גם בענף הבנייה. בשיטת זיפות הגגות – הזפת מחוממת לטמפרטורה של 185 מעלות צלזיוס, וזו הטמפרטורה האידיאלית שבה היא מסוגלת לחדור בקלות לכל הסדקים והמגרעות בשכבת התשתית. לאחר שהזפת מתקררת נוצרת שכבה אטימה לרטיבות, שעשויה להחזיק שנה או יותר – בהתאם לאיכות העבודה ותנאי השטח. אנשים רבים מעדיפים את שיטת הזיפות, כיוון שהיא הזולה ביותר, ונוחה יחסית ליישום.

 

יריעות ביטומניות

הביטומן הוא נגזרת של נפט, ומעבר לתכונת האיטום האיכותי שהוא מאפשר – הוא גם מתרכך בחום והופך לנוח במיוחד לעבודה. את היריעות פורשים על הגג באמצעות מכשירים מיוחדים שמחממים אותן עם להבות, וכך ניתן להלחים אותן אל תשתית גג המבנה. יריעות ביטומניות הן יקרות כפליים מזיפות, אך הן מאפשרות איטום איכותי למספר שנים – ולכן, גם זו היא שיטה מאוד נפוצה לצורך איטום גגות בימינו.

 

יריעות PVC

האיטום באמצעות יריעות PVC הוא היקר ביותר מבין השיטות, אך הוא מהווה פתרון בגגות שבהם תנאי השטח לא מאפשרים שימוש יעיל בשיטות האחרות. את היריעות פורשים על הגג כשהן חופשיות, ומחזקים אותן בקצוות. מכיוון שהיריעות חופשיות ולא מולחמות – חשוב להקפיד על האיטום בצדדים כדי למנוע חלחול של רטיבות. על אף שמדובר בשיטה יקרה במיוחד, יריעות PVC שמותקנות בצורה מקצועית – יכולות להחזיק עשרות שנים!

מעבר לשיטות אלה – קיימות שיטות נוספות ופחות נפוצות לצורכי איטום גגות, דוגמת חומרים אקריליים, חומרים צמנטים, חומרים פולימרים ועוד. שאר השיטות הן לרוב פחות יעילות כשמדובר באיטום גגות, ומתאימות יותר לסוגי איטום אחרים.

 

בחירת קבלן לצורך איטום גג וילה במעונה

במידה ונחפש קבלן איטום גגות באינטרנט, נמצא היצע בלתי מבוטל של בעלי מקצוע המציעים שירות באזור מעונה. כשאנו מחפשים קבלן איטום, חשוב להתנהל ע"פ מספר טיפים עיקריים – שיהפכו את העניין ליעיל הרבה יותר:

 

סקר שוק

סקר השוק הוא חשוב! ובאמצעותו אנו מקבלים חוות דעת ויכולים להבין מול מי אנו מתנהלים. הקפידו לקרוא חוות דעת באתרים מהימנים (אתר "מידרג" למשל), ולא באתרים שבהם כל אחד יכול להשאיר חוות דעת.

 

דליית מידע

כשאנו פונים טלפונית אל בעל המקצוע, זה הזמן שלנו לדלות מידע רב ככל האפשר. אנו יכולים לברר על המחיר, ואנו יכולים להתרשם מטון הדיבור, האדיבות וכו'. מומלץ לא "לסגור" מיד עם בעל המקצוע הראשון שאליו פנינו.

 

תאמו ציפיות

חשוב לתאם ציפיות מול בעל המקצוע, ולהבין האם כלולה אחריות, האם חומרי האיטום כלולים במחיר, והאם הקבלן מתכוון לבצע ניקוי של הגג לפני העבודה, וצביעה של הגג בסיומה.