איטום גינת גג ברמת רזיאל

גינות גג ברמת רזיאל הפכו לפופולאריות בשנים האחרונות, ונראה שאנשים רבים מצליחים לשלב סביבה פסטורלית גם כשהם גרים בקומה העליונה. אחד היישומים החשובים ביותר כשאנו מדברים על גינות גג – הוא עניין האיטום. גינות גג נוצרות באמצעות אדניות בגדלים שונים, או בצורת מדשאות על גבי שטח הגג. איטום האדניות הוא קריטי, על מנת למנוע מצב של רטיבות שתחלחל החוצה או פנימה אל דפנות האדנית, ואילו איטום המדשאות הוא מורכב אף יותר, ודורש שכבות רבות של חומרים מסוגים שונים. בעת שנתעניין לגבי איטום גינת גג ברמת רזיאל, יש מספר דברים חשובים שעלינו לדעת.

 

מהי גינת גג?

גגות יכולים להיראות כשדות בטון מעוטרים בקולטי שמש, אנטנות ודודים, אך הם יכולים גם לקבל אופי אחר לחלוטין! אנשים רבים בוחרים לעצב את הגג שלהם, ולהפוך אותו לגינה של ממש, המעניקה תחושה של טבע למרות שהם גרים בקומה הכי עליונה בבניין. יש שיטות שונות ליצור גינות גג, והן מבוססות על יצירת שטחים שבהם נוכל לגדל את הצמחים. את השטחים התחומים הללו יוצרים למשל באמצעות אדניות קבועות או ניידות, שיכולות להגיע בגדלים שונים. אדניות אבן או בטון יכולות להיות גדולות וכבדות מאוד, ולעתים יוצקים אותן על הגג עצמו – וכך יוצרים שטח קיבול עבור האדמה, הטוף, או כל חומר אחר המשמש כמצע לגידול הצמחים.

 

איטום אדניות לגינת גג ברמת רזיאל

איטום גינת גג ברמת רזיאל הוא שירות נפוץ, מכיוון שמדובר בפעולה הכרחית שעלינו לבצע כשאנו מארגנים לעצמנו גינת גג. איטום של אדניות חייב להתבצע בצורה מקצועית, ורצוי להזמין בעל מקצוע מוסמך לשם כך. איטום חובבני עשוי לגרום לחדירה של רטיבות מתוך האדנית אל דפנותיה, ולפגוע בבטון כך שהוא עלול להיסדק ולהתפורר עם השנים. מהם השלבים ביצירת איטום איכותי לאדניות גינת הגג שלנו?

 

הכנת האדנית לאיטום

בשלב הראשון, אנו צריכים להכין את האדנית כך שהיא תהיה כשירה לעבודת האיטום. דילוג על שלב זה יביא לאיטום שאינו איכותי, וכזה שאינו צפוי להחזיק מעמד זמן רב. במידה ומדובר באדנית קבועה שאנו יוצקים במקום, חשוב לדאוג ליצור ניקוז בתחתית האדנית. בשלב זה גם נדאג ליצור שיפועים מדויקים למרזבים, כך שהם יוכלו לפנות את המים מהאדנית באופן יעיל.

 

איטום האדנית

בשלב הבא נתחיל בעבודת האיטום, וכאן חשוב מאוד לשים לב להוראות המיהול של החומרים, ולזמני ההמתנה בין הפעולות הנדרשות. בין החומרים הנפוצים לצורך איטום אדניות בגינות גג, נוכל למצוא חומרים צמנטים – חומרי הדבקה לחומרי בנייה, חומרים ביטומניים – תוצרי נפט היעילים באיטום, רשתות אינטרגלס – המחזקות שכבות איטום מחומרים שונים, וחומרים נוספים.

 

ייבוש האדנית

שלב זה הוא חשוב במיוחד, ועלינו להתאזר בסבלנות בזמן שחומרי האיטום מתייבשים. אין להאיץ את הייבוש באמצעים כאלו ואחרים, מכיוון שזה עלול ליצור סדקים ולפגוע במבנה שכבת האיטום.

 

עיצוב ושתילה

לאחר שסיימנו לאטום את האדנית, הגיע הזמן להניח בה את המצע שבו אנו רוצים לגדל את הצמחים! ניתן להשתמש באדמה רגילה, טוף או פרלייט על כל סוגיו.

 

איטום גינת גג ללא אדניות

ייתכן שנתקלתם בגינות גג שנראות ממש כמו גינות רגילות, כלומר משטחי דשא אמיתי שנראים ממש כמו בגן ציבורי קרקעי. יישום שכזה הוא בהחלט אפשרי, ועבודת האיטום שלו היא מעט יותר מורכבת מאשר איטום של אדנית. אילו שכבות איטום כוללת גינת גג שכזו?

 

שכבת איטום סטנדרטית

השלב הראשון הוא איטום גגות סטנדרטי, ממש כמו בכל גג רגיל. חשוב לשים לב שאם אנו מתכננים ליצור גינת גג – כדאי לבחור באיטום איכותי במיוחד שיחזיק שנים רבות. דוגמה לאיטום איכותי הוא איטום באמצעות יריעות ביטומניות, שיוכל להעניק לנו עמידות גבוהה כך שלא נצטרך לפרק את כל הקונסטרוקציה בכל כמה שנים. שכבת האיטום חייבת לכלול גם שיפוע וניקוז, המותאמים לגג באופן מיטבי.

 

שכבה מונעת חדירת שורשים

על מנת למנוע חדירת שורשים דרך שכבות האיטום ואל גג הבית שלנו, יש לפרוש שכבה למניעת חדירת שורשים, שהיא למעשה פוליאתילן קשיח המגיע בדרגות עובי שונות. לשכבה זו בד"כ גם מצרפים שכבה נוספת למניעת פגיעות פיזיות העשויה מבד מיוחד.

 

שכבת ניקוז מים

תפקידה של השכבה הזו הוא לאצור את המים שעשויים להצטבר עקב השקיה, ועקב משקעים טבעיים המגיעים אל הגג. צורתה של שכבה זו דומה מעט לתבנית ביצים.

 

מצע הגידול

מצע הגידול הפופולארי ביותר במקרה זה, הוא פרלייט – שהוא למעשה סלע וולקני גרוס שעובר תהליך מסוים המאפשר לו להכיל חלל רב. החלל הזה יכול להכיל אוויר, מים, דשן ושורשים – ולכן הוא מעולה לצורך גינות גג מסוג זה.

 

מחיר איטום גינת גג ברמת רזיאל

מכיוון שגינת הגג יכולה לקבל צורות שונות ומגוונות, יהיה זה מעט קשה להעריך את המחיר. יחד עם זאת, ניתן לומר שאיטום אדניות הוא זול הרבה יותר מאשר איטום של גינת גג ללא אדנית – הדורשת יישום מורכב יותר.