איטום מאגרי מים בעין ורד

איטום מאגרי מים בעין ורד נדרש לצרכים שונים, כמו למשל בריכות שחייה, מקוואות, בריכות דגים, מאגרי מי שתיה ועוד. מדובר בעבודה מאתגרת עבור בעלי המקצוע, ועל האיטום להיות מקצועי מסיבות רבות, ביניהן מניעת חלחול של מים החוצה, מניעת הרעלת מאגרי מים, מניעת הצטברות חיידקים ועוד. בנוסף לכל אלו, בעלי המקצוע צריכים לקחת בחשבון את עובדת הלחץ ההידרוסטטי של המים – הפועל באופן תמידי על דפנות המאגר. מה חשוב לנו לדעת, כשאנו מחפשים איטום מאגרי מים בעין ורד?

 

מהם מאגרי מים מלאכותיים?

כשאנו מדברים על איטום מאגרי מים בעין ורד, אנו מתכוונים למאגרי מים מעשה ידי אדם המשמשים לצרכים שונים. אילו סוגים של מאגרי מים כאלו קיימים?

 

בריכות שחייה

הסוג המוכר ביותר הוא כמובן בריכות השחייה. יש אנשים שבונים בריכת שחייה בחצר הבית שלהם, אך הסוג הנפוץ ביותר הוא כמובן הבריכות הציבוריות הקיימות במועדוני ספורט, פארקי מים וכו'. בריכות שחייה יכולות להגיע בגדלים שונים, והן דורשות איטום שיחזיק מעמד זמן רב ככל האפשר, ולא יסכן את המבנים הצמודים לבריכה.

 

בריכות דגים

בריכות דגים לרוב ממקומות באוויר הפתוח, במקום שבו הקרקע נחפרת ליצירת הבריכה באופן מלאכותי. בבריכות כאלה לעתים משתמשים ביריעות גדולות המונעות את חלחול ואיבוד המים לקרקע שמתחת.

 

בריכות התפלה

התפלה היא תהליך כימי, שאותו עוברים מים מזוהמים על מנת להפוך אותם לראויים לשתייה. בריכות התפלה לעתים מכילות בהם מים מזוהמים מאוד דוגמת מי קולחין, ולכן בעת האיטום יש חשיבות רבה למניעת חלחול המים האלו לאדמה, כיוון שהם עלולים לזהם את מי התהום.

 

מאגר מי כיבוי

מאגרי מי כיבוי מצויים בכל בניין, ומטרתם לשמש במצב חירום של שריפה. המים מותזים דרך הספרינקלרים בעת שיש התראה דרך החיישנים, ועד שזה קורה – המים יכולים לעמוד במשך זמן רב במאגר. משום כך, בעת האיטום יש חשיבות לשימוש בחומרים דוחי פטריות וחיידקים.

 

איטום מאגרי מים חיצוניים בעין ורד

כל מאגר מים חיצוני טומן בחובו צרכים מעט שונים, ויחד עם זאת – נוכל למצוא שלבים דומים בין כולם. מהם השלבים הדרושים בעת איטום מאגר מים חיצוני בעין ורד?

 

בחירת סוג החומרים

עלינו לבחור את החומרים המתאימים לאותה משימה, בהתחשב בשימוש שאליו מיועדים המים במאגר. החומרים נבחרים ע"פ תקנים של משרד הבריאות ומכון התקנים הישראלי.

 

הנחת יריעה גיאוטכנית

יריעה גיאוטכנית היא יריעת טקסטיל מיוחדת וחדירה למים, שתפקידה להגן על שכבת האיטום מפני הקרקע, ומפני פגיעות פיזיות שעלולות ליצור כשלים באיטום.

 

הנחת יריעת איטום

בשלב זה מניחים את יריעת האיטום, שתפקידה למנוע את חלחול המים החוצה מתוך המאגר. היריעה לרוב תהיה עשויה מפוליפרופילן או פוליאתילן.

 

הנחת יריעת ניקוז

יריעה זו נפרסת בין שכבות האיטום, ומשמשת לבקרת דליפות. ברוב המקרים יריעה זו תהיה עשויה מפוליאתילן.

 

איטום מאגרי מי כיבוי ומי שתייה בעין ורד

כשאנו עוסקים באיטום מאגרי מי שתיה או מי כיבוי, אנו מדברים על מאגרים הממוקמים בתוך בניין, או על גג של בניין. כיוון שהלחץ ההידרוסטטי שאותו מפעילים המים על דפנות המאגר – קיים באופן מתמיד, הדבר עלול לגרום לחלחול של מים דרך הקירות. במידה ומים יחדרו דרך הרצפה והקירות, הדבר יגרום להיווצרות טחב ופטריות שעשויים להוות נזק בריאותי, וכמובן – נזק למבנה.

נקודות חשובות באיטום מאגרי מי כיבוי ומי שתיה
– חשוב להשתמש בחומרי איטום המאושרים ע"פ התקנים, על מנת למנוע הרעלה כשמדובר במאגרי מי שתיה.
– החומרים שבהם נשתמש לצורך האיטום, צריכים להיות חזקים וגמישים, ובעלי כושר הידבקות חזק במיוחד.
– מומלץ להשתמש בחומרים עמידים בפני הצטברות עובש ואצות.
– חשוב לעבוד ע"פ התקנים גם כשמדובר בניקוי וחיטוי המאגר, ויש לבצע פעולות אלה אחת לשנה.

 

איטום בריכות שחייה בעין ורד

יש מספר סוגים של בריכות, כשהסוגים העיקריים הם בריכה מתועשת – העשויה פאנלים מיוחדים, בריכת פיברגלאס – המיוצרת מראש עבור הלקוח, ובריכת בטון – שהיא האיכותית והיקרה ביותר.

 

איטום בריכת בטון

בעת שאנו מקימים בריכת בטון, בין אם מדובר בבריכה פרטית בחצר הבית שלנו, ובין אם זוהי בריכה ציבורית – נושא האיטום הוא חשוב ממספר סיבות:

 

מניעת חלחול של מים החוצה

הסיבה הברורה ביותר היא, שאין אנו מעוניינים ביציאת מים שעלולה לגרום לבזבוז מים משווע. לכן, האיטום של דפנות הבריכה הפנימיות צריך להיות איכותי ומקצועי.

 

מניעת חלחול של מים מהאדמה אל דפנות הבריכה

בריכות נאטמות גם מבחוץ, וזאת מכיוון שחדירה של רטיבות מהאדמה המקיפה את הבריכה, אל תוך דפנות הבטון – תגרום להתפוררות והיסדקות הבטון. לא רבים יודעים, אך בטון הוא חומר שסופח מים בצורה גבוהה!

 

בטיחות יסודות מבנים צמודים

איטום לא מקצועי של בריכה – עשוי להביא לערעור של יסודות המבנים הצמודים לה. בריכות רבות נבנות בחצר של בית או בתוך בניין, ודבר זה טומן בחובו פוטנציאל לסכנה, במידה ואנו לא מבצעים את העבודה עם בעל מקצוע מוסמך.