איטום מבנים

תוכן עניינים

איטום הוא פעולה הנדרשת עבור כל מבנה באשר הוא, בין אם מדובר בבתי מגורים או בנייני משרדים, ובין אם מדובר בבריכות או מקלטים. עבודת האיטום למעשה מאפשרת לקירות להוות חציצה ראויה ראויה בין שתי סביבות, כך שלא יהיה מעבר בלתי רצוי של נוזלים או של רעש. למעשה, ניתן לומר שתחום האיטום היה קיים מאז תחילת הבנייה ע"י האדם- כבר לפני אלפי שנים. כמו בכל תחום שהוא, השיטות והחומרים תמיד משתכללים והופכים למתוחכמים יותר. תחום איטום המבנים עבר תהפוכות מרשימות בשנים האחרונות, וכיום ניתן למצוא פתרונות מגוונים, הן מבחינת הטכניקות והן מבחינת חומרי האיטום.

סוגי איטומים


איטום נחוץ כמעט בכל מבנה, החל מבתים פרטיים ובנייני משרדים, דרך מקלטים ואדניות בטון גדולות, ועד מאגרי מים כמו בריכות שחייה למשל. המים הם האלמנט המביא חיים, והם אכן חלק בלתי נפרד מחיינו, ומלווים אותנו בכל אשר נלך. איטום איכותי מאפשר לנו לשלוט במעבר המים והרטיבות, ולמנוע חדירה שלהם למקומות שאינם רצויים לנו, היכן שהם יכולים לגרום לנזקים שונים.
כך למשל- אנו אוטמים גגות וקירות חיצוניים, על מנת למנוע כניסה של מים לתוך מבנים, או אוטמים קירות של בריכה מבפנים וגם מבחוץ- על מנת למנוע זליגה של מים החוצה או כניסה של רטיבות פנימה אל הקירות מהאדמה המקיפה אותם.

שיטות וחומרים לאיטום

בעוד פעם שיטות האיטום היו די מצומצמות, היום אנו מוצאים שיטות מגוונות לכל סוגי האיטומים. כך למשל- איטום קירות חיצוניים בסנפלינג, מאפשר לעובדים גמישות רבה והגעה נוחה כמעט לכל מקום באמצעות דילוג פשוט, לעומת פעם- כשאיטום כזה היה מתבצע באמצעות הצבת פיגומים מסורבלים מסביב לבניין, היוצרים המון עבודה, רעש, ובעיות נוספות. גם החומרים המיועדים לאיטום עברו אבולוציה, והיום אנו מוצאים חומרים כגון יריעות ביטומניות, חומרים צמנטיים, חומרים פוליאוריטניים, רשתות אינטרגלס, ועוד. לכל חומר יש תכונות פיזיקליות מעט שונות, המעניקות לו שימושים מעט שונים בתחום האיטום, ולכן חשוב להתייעץ עם בעל מקצוע המבין דבר או שניים, על מנת להתאים חומר איטום נכון.

הצורך באיטום מבנים ידוע עוד מימי קדם, מהימים בהם האנושות גילתה את הבנייה. איטום איכותי מאפשר לנו לשלוט בצורה טובה במעבר של מים ולחות, ולמנוע חלחול שלהם למקומות לא רצויים. במהלך השנים, החומרים והשיטות לאיטום מבנים עברו תהפוכות רבות, וכיום השוק מציע אופציות רבות ומגוונות. בעוד חלק מהאנשים עלולים להתפתות לבצע עבודות כאלו לבד, חשוב לזכור כי ברוב המקרים אין הדבר משתלם. איטום מבנים הוא עסק לא פשוט, ועניין הדורש ניסיון רב בעבודה עם חומרים שונים, זמני המתנה מדויקים, ופעולות- שרק מי שמתורגל בהן יוכל לעשותן כראוי. איטום איכותי של בעל מקצוע אמין, עשוי לתת לנו שנים רבות ושלוות, ולמנוע צורך בעבודות והוצאות נוספות.

איש תחזוקה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram