איטום קירות חיצוניים בעץ אפרים

אנשים המחפשים איטום קירות חיצוניים בעץ אפרים, לרוב עושים זאת בעת שכשלי האיטום הקודם כבר התחילו לתת את אותותיהם. סימנים לבעיות באיטום הקירות החיצוניים יתבטאו ב"הזעה" של הקירות, כתמי עובש, בועות בקיר ועוד. איטום קירות חיצוניים הוא חשוב ממש כפי שאיטום גגות הוא חשוב, כיוון שרטיבות יכולה לחדור דרך שניהם. מה עלינו לדעת לגבי איטום קירות חיצוניים?

הצורך באיטום קירות חיצוניים בעץ אפרים

כל מבנה נדרש לאיטום קירות חיצוניים, היות והם חשופים לפגעי האקלים באופן רציף. שוק האיטום התפתח רבות בשנים האחרונות, ואנו יכולים למצוא חומרים איכותיים במיוחד לצרכי איטום. יחד עם זאת יש לדעת באילו חומרים להשתמש, וכיצד לשלב ביניהם בצורה נכונה. איטום קירות חיצוניים חייב להיות מקצועי, על מנת להבטיח לנו עמידות במשך שנים רבות ככל האפשר. לאיטום קירות חיצוניים יש מספר תפקידים:

מניעת חלחול רטיבות פנימה

הקירות החיצוניים של כל מבנה, חשופים באופן טבעי לפגעי האקלים – ביניהם משקעים בחורף, וקרני שמש קופחות בקיץ. תהליכים אלו גורמים לבלאי מתמיד, ויחד עם המשקעים – הדבר עלול להביא לחדירת רטיבות לקירות החיצוניים של המבנה. לרוב בעיות שכאלה מתגלות כשהרטיבות כבר חדרה אל קירות המבנה, ואז נהיה עדים לתופעות כמו רטיבות, עובש או טפטוף.

 

חיסכון באנרגיה

איטום נכון של קירות המבנה החיצוניים יסייע בידנו לשמור על טמפרטורה נעימה בבית, ויפחית את הצורך בשימוש מוגבר באנרגיה לחימום או לקירור. קירות חיצוניים שנאטמים בצורה מקצועית, מסוגלים לבודד את המבנה מפני קור וחום שעשויים לחדור מבחוץ.

 

חומרי איטום קירות חיצוניים

כאמור, ענף האיטום השתכלל בשנים האחרונות, ואנו נתקלים בחומרים מגוונים לצורכי איטום כאלו ואחרים. כל חומר הוא בעל תכונות פיזיקאליות מעט שונות, ומתאים ליישומים שונים. מהם החומרים המקובלים לאיטום קירות חיצוניים בעץ אפרים?

 

חומרי איטום צמנטים

חומרים צמנטים הם חומרי הדבקה בעלי גמישות גבוהה, כשדרגת הגמישות נבחרת ע"פ השימוש הייעודי. מכיוון שהם גמישים במיוחד – החומרים הצמנטים הם מעולים לצורך גישור על סדקים, והם ניתנים לשימוש על קירות חיצוניים בצורת התזה או מריחה.

איטום קריסטלי

איטום קריסטלי נחשב ליעיל במיוחד, והוא מבוסס על רכיבים כימיים שחודרים אל הבטון ולא רק מצפים אותו מבחוץ. בעת מגע עם מים, אותם רכיבים מתנפחים בתוך הבטון, והופכים לקריסטלים קשיחים שאוטמים את הבטון לחלוטין. איטום קריסטלי הוא יעיל במיוחד לקירות חיצוניים.

 

איטום אפוקסי

החומר האפוקסי נחשב לעמיד במיוחד כנגד קורוזיה, חום ועוד. בעת מריחת חומר אפוקסי יש להקפיד על הכנת שטח מדוקדקת, וייבוש מוחלט של התשתית – כיוון שחומר זה הוא רגיש לרטיבות בעת יישומו.

 

איטום ביטומני

הביטומן הוא נגזרת של נפט, והוא מתאפיין בכך שהוא מתרכך בחום ומסוגל לחדור לכל המגרעות והסדקים. איטום ביטומני לקירות חיצוניים ניתן ליישום באמצעות מריחה, התזה ועוד.

 

איטום פוליאוריטני

חומרים פוליאוריטנים מכונים גם "מסטיקים", ובהתאם – מדובר בחומרים בעלי כושר הידבקות גבוה במיוחד. החומרים משמשים ליישומים שונים בתחום האיטום, והם יעילים גם עבור קירות חיצוניים. חומרים אלו יעילים במיוחד כנגד נזקי לחות ורטיבות.

 

מחיר איטום קירות חיצוניים בעץ אפרים

מחיר איטום קירות חיצוניים בעץ אפרים יכול להתחיל ב – 100 ₪ למ"ר, ולהגיע עד 350 ₪ למ"ר. יחד עם זאת, יש קבלני איטום שמעדיפים לתמחר את העבודה ע"פ מורכבותה, ולא ע"פ שטח הקיר. ישנם פרמטרים רבים שעשויים להשפיע על מחיר איטום קירות חיצוניים בעץ אפרים, ובפסקה זו נפרט עליהם:

 

מצב הקיר

מצב הקיר לעתים יצריך עבודה נוספת, ומדובר בעיקר על קירות של מבנים ישנים במיוחד. סדקים ומגרעות בבטון הנוצרות עם זמן, עשויות לגרום לנזילת מים לתוך הבית והתפוררות של הטיח. שיקומי בטון צפויים לייקר את עלות העבודה באופן משמעותי.

 

חומרי ושיטות האיטום

יש סוגים שונים של חיפוי קירות חיצוניים, ביניהם קרמיקה, טיח, אבן ועוד. כל חומר איטום מתאים לסוג חיפוי אחר, ותידרש שיטת איטום אחרת לכל אחד מהם. מעבר למחיריהם של חומרי האיטום, לעתים נדרש גם פירוק של חיפוי הקיר – למשל במצבים שבהם יש חיפוי קיר מיוחד כמו פסיפס, וגם זה צפוי לייקר את מחיר העבודה.

 

הגישה אל הקיר

מורכבות העבודה מושפעת רבות מיכולת הגישה אל הקיר, וכולנו מכירים את המראה של בעלי מקצוע התלויים בין שמיים וארץ באמצעות ציוד סנפלינג. איטום קירות חיצוניים בעץ אפרים באמצעות סנפלינג, מייקר משמעותית את מחיר העבודה.

 

היקף האיטום

בעוד חלק מהאנשים מעוניינים רק לטפל במגרעות נקודתיות, אחרים יהיו מעוניינים לאטום את הקיר בשלמותו. מיותר לציין שאיטום של כל הקיר – יהיה הרבה יותר יקר מאשר תיקוני טיח נקודתיים.

 

אחריות על איטום קירות חיצוניים בעץ אפרים

כל קבלן איטום מעניק ללקוחותיו אחריות מעט שונה, ולרוב אורכה ינוע בין שנה לארבע שנים. חשוב לציין שאחריות על איטום קירות חיצוניים, תינתן רק במצב שבו האיטום בוצע על כל מעטפת הבית! הסיבה לכך היא, שקבלן לא יכול להתחייב לטיב האיטום בעת ביצוע עבודות נקודתיות.