איטום קירות פנימיים בבית אריה-עופרים

ענף האיטום התפתח רבות בשנים האחרונות, ואנו עדים לשיפור הן מבחינת החומרים והן מבחינת השיטות המיושמות בו. בעוד חלק משיטות האיטום הן אפשריות לתפעול בכוחות עצמנו, איטום מקצועי יבוצע רק ע"י קבלן איטום מורשה ע"י מכון התקנים. כשקירות הבית הפנימיים שלנו מציגים תסמינים כגון עובש, בועות, נזילות וטפטופים – קודם כל חשוב להבין, שברוב המקרים מדובר בכשל איטום של הקירות החיצוניים. רק לאחר טיפול באיטום הקירות החיצוניים – ניתן לבצע תיקונים ואיטום קירות פנימיים. מה עלינו לדעת לגבי איטום קירות פנימיים בבית אריה-עופרים?

 

מי צריך איטום קירות פנימיים בבית אריה-עופרים?

איטום קירות פנים מכונה בשפה המקצועית "איטום שלילי", והוא מיועד למספר מטרות. מתי נזדקק לאיטום קירות פנימיים בבית אריה-עופרים?

 

בריכות ומאגרי מים

כשאנו מדברים על בריכת ומאגרי מים, מובן מדוע הקירות הפנימיים של המבנה צריכים להיות אטומים. בריכות בטון למשל, מהוות מבנה של ממש, ולכן האיטום שלהן חייב להיות מקצועי ויסודי מפנים ומחוץ. איטום קירותיה הפנימיים של בריכה צריך לעמוד בפני הלחץ ההידרוסטטי הקבוע של המים, ולמנוע חלחול של רטיבות דרך הדפנות. איטום שלא יבוצע כיאות, עלול לגרום לבזבוז מים משווע, וכמובן נזק לדפנות הבטון של הבריכה. במצב של מאגרי מי שתיה למשל – יש לשים לב שאנו משתמשים בחומרים שאינם רעילים, ובמאגרי מי כיבוי המתאפיינים בעמידת המים לאורך זמן – יש להשתמש בחומרים המונעים הצטברות של פטריות וחיידקים.

 

מרתפים ומקלטים

איטום שלילי נהוג במיוחד במבנים תת קרקעיים, מכיוון שלא תמיד ניתן לבצע איטום חיצוני כשמדובר בבניין קיים. איטום של מקלטים ומרתפים מערים קשיים רבים על בעלי המקצוע, ולכן חשוב שיבוצע ע"י קבלן מנוסה. בין השאר, כשאנו אוטמים את קירותיו הפנימיים של מבנה תת קרקעי, מעבר לרטיבות – עלינו גם למנוע כניסה של גזים הנפלטים מהאדמה המקיפה את המבנה.

 

בידוד תרמי או אקוסטי

איטום של קירות פנימיים – כולל גם את תחומי הבידוד התרמי והאקוסטי. אנשים רבים בוחרים לבצע בידוד מסוגים שונים, על מנת לשפר את איכות החיים שלהם. בידוד תרמי עושה שימוש בחומרים המונעים את מעבר החום, ומתאפיינים באחוז גבוה של אוויר כלוא במסת החומר. כך ניתן לשפר את חיסכון האנרגיה ואיכות החיים, ולמנוע הצטברות עובש על הקירות.
בידוד אקוסטי מונע מעברי רעש משני סוגים: רעש הנישא באוויר, ורעש שעובר דרך קירות המבנה. יישום של בידוד אקוסטי בקירות הפנימיים של הבית, לעתים יכול לשפר משמעותית את האקוסטיקה בתוך החלל, ולאפשר לנו סביבה נעימה הרבה יותר.

 

תיקון נזקי רטיבות בבית

כשאנו עדים לנזקי רטיבות בקירות הבית הפנימיים, סביר להניח שמדובר בכשל של מעטפת האיטום החיצונית. את תיקון הנזקים האלו, מומלץ לבצע רק לאחר שטיפלנו בשורש הבעיה, ואטמנו את המבנה מבחוץ. בדיקה של בעל מקצוע מאפשרת להבין מהיכן מגיעה הרטיבות, בין השאר ע"י שימוש במצלמות תרמיות. כמובן שעלינו להשתמש בחומרים שאינם רעילים כשאנו מבצעים איטום בתוך הבית, מכיוון שהדבר ישפיע ישירות על בריאותנו.

 

חומרי איטום קירות פנימיים בבית אריה-עופרים

תחום האיטום עבר תהפוכות רבות בשנים האחרונות, ואנו נתקלים במגוון של חומרים שעשויים לבלבל את מי שאינו מצוי בתחום. כשאנו מחפשים איטום קירות פנימיים בבית אריה-עופרים, רצוי שנכיר את השחקנים הראשיים בתחום.

 

חומרים ביטומניים

חומרים ביטומנים הם נגזרות של נפט, והם ידועים ביכולתם להתרכך בחום ולאפשר גמישות ונוחות במהלך עבודת האיטום. חומרים ביטומנים מגיעים הן בצורת יריעות, והן בצורת חומר נוזלי המיועד לאיטום בהתזה או במריחה. חומרים ביטומנים נמצאים בשימוש נרחב בענף האיטום, ואנו נתקלים בהם באיטום גגות, מאגרי מים, חדרים רטובים ומבנים תת קרקעיים.

 

חומרים פוליאוריטנים

חומרים פוליאוריטנים נקראים לעתים גם "מסטיקים" בז'רגון המקצועי, והם ידועים כעמידים ואטימים במיוחד בפני רטיבות. החומרים הפוליאוריטנים מצטיינים בגמישות ובהידבקות למשטחים שונים, והם עמידים במיוחד בפני שחיקה. מסיבות אלה, הפוליאוריטנים מיושמים בין השאר בציפוי משטחים של מרפסות, ומקומות שמועדים לדריכה ולחיכוך.

 

תערובות צמנטיות

תערובות צמנטיות הן שילוב של חול, מלט ופולימר, והן מגיעות בדרגות גמישות משתנות. התערובות הצמנטיות ידועות כחומרים שמתחזקים עם הזמן, ויוצרות שכבת איטום קשיחה ועמידה בפני רטיבות. קבלני האיטום משתמשים בתערובות צמנטיות לצורך גישור על סדקים, מגרעות וחורים בקיר, והן נמצאות בשימוש נרחב באיטום של מרפסות, גגות, מרתפים ועוד.

 

תערובות גבס

תערובות גבס מגיעות לעתים כשהן כבר מוכנות לעבודה, ולעתים נמכרות כאבקה שאותה יש למהול ע"פ יחס מוגדר. תערובות גבס מאפשרות לנו לטפל בסדקים ומגרעות בקירות הפנימיים, כהכנה לחומרי האיטום והצבע שיבואו לאחר מכן. שימוש בתערובות גבס הוא נוח ופשוט, והוא מתאפשר גם אם אנו לא בעלי מקצוע מוסמכים.

 

מחיר איטום קירות פנימיים בבית אריה-עופרים

בהערכה גסה, מחיר של איטום קירות פנימיים עשוי לנוע בין 150 ל – 300 ₪ למטר רבוע, והפרמטרים שישפיעו על תנודת המחיר, הם בין השאר חומרי האיטום הדרושים, ניסיונו של בעל המקצוע, ורמת הקושי של העבודה.