יציקות בטקל

תחום האיטום הוא רחב, ומתאפיין בשיטות רבות וחומרים מגוונים. בכל כמה שנים ניתן לראות פתרונות חדשים צצים ונותנים מענה לבעיות איטום קיימות, ואחד מהפתרונות המעניינים האלו הוא הבטקל. מדובר בחומר שאותו מכינים בד"כ מתערובת של חול, מלט וחומר מקציף, והוא מתאפיין במשקל נמוך עקב כך שמעל 60 אחוזים מנפחו מורכב למעשה…מבועות אוויר. עקב תכונות אלה, הבטקל משמש ליציקת שיפועים מובילי מים בגגות, איטום גגות כנגד חדירת מים, בידוד תרמי, ויישומים שונים בגגות של מבנים ישנים. מדובר בתערובת זולה יחסית, המאפשרת פתרון נוח ופשוט במקומות שבהם חומרים אחרים אינם יעילים.


איטום והצורך בבטקל

הצורך באיטום מפני חדירת מים, התחיל ככל הנראה עם ראשית בניית המבנים ע"י בני האדם. ברגע שאנו מעוניינים לשמור על תקינות המבנה, אנחנו חייבים למנוע ממים לחלחל אל בין קירותיו בכל מחיר. רובנו נתקלים בצורך זה בימי החורף, כשאנו חווים נזילות, טפטופים או כתמי רטיבות בבתי המגורים שלנו, מה שמעיד על כשל באיטום הגג או הקירות החיצוניים. אחד מהפתרונות היעילים עבור איטום גגות הוא הבטקל. הבטקל מאפשר לנו פתרון איטום גגות נוח, עקב תכונותיו הכימיות ומחירו הזול יחסית, ולכן משתמשים בו רבות ליצירת שיפועים בגגות, איטום מפני חדירת רטיבות, איטום גגות של מבנים ישנים, ובידוד תרמי.

מאפייני הבטקל ויתרונותיו

הבטקל הוא תערובת צמנטית- משמע תערובת אוטמת המבוססת על מלט, חול ופולימר כלשהו, בעלת גמישות נמוכה יחסית, אך כזו המתפקדת היטב כנגד רטיבות. את הבטקל יוצקים באתר הבנייה תוך הקצפה- ולכן מעל 60 אחוז ממנו הם בועות אוויר- מה שמקנה לו משקל סגולי נמוך מאוד. למה זה טוב? ליישומים שונים בגגות שלא מתוכננים לשאת משקל כבד, כמו למשל בבניינים או בתים ישנים. היותה של יציקת הבטקל תערובת צמנטית, גורמת לה להיות עמידה בפני חדירת רטיבות, ולכן משתמשים בה רבות ביציקת שיפועי גגות המכוונים את המים לכיוון המרזבים והנקזים, משם הם עוברים למערכת הביוב או לקרקע. יתרון נוסף וחשוב- הבטקל הוא חומר בעל מבודד מבחינה תרמית, וזהו מאפיין יעיל נוסף בכל הקשור לאיטום גגות.

בתחום האיטום תמיד יש חיפוש אחר פתרונות חדשים, שיהפכו את החיים של בעלי המקצוע והלקוחות- ליותר פשוטים. יציקות בטקל מאפשרות פתרון יעיל במיוחד ביציקת שיפועים עבור גגות בכלל, ועבור גגות של מבנים ישנים בפרט (עקב משקלן הנמוך). בטקל הוא למעשה תערובת צמנטית המבוססת על חול, מלט ופולימר, אותה מכינים בהקצפה לקבלת עיסה שמעל 60 אחוזים ממנה הם בועות אוויר. החומר המתקבל הוא בעל משקל סגולי נמוך, כושר עמידות בפני חדירת מים, ומאפייני בידוד תרמי. תכונות אלה הופכות את הבטקל למועמד מנצח לצורכי יציקת שיפועים למרזבים בגגות, איטום גגות של בניינים חדשים וישנים, ובידוד תרמי.
אנשי מקצוע