התזת חול ברמת רזיאל

בעוד המושג "חול" מתקשר עבור רובנו לחוף הים, או לחומר שצריך לנקות מרצפת הבית או החצר – מי שמכיר את שימושי התזת החול, מכיר אותו באופן שונה לחלוטין. התזת חול ברמת רזיאל היא שירות נפוץ, והיא משמשת למגוון של תחומים בתעשייה ובאומנות. בין השימושים של התזת חול נוכל למצוא ליטוש, ניקוי, חריטה, ואפילו עיצוב פסלים או כתובות ענק. מה עלינו לדעת כשאנו מחפשים שירותי התזת חול ברמת רזיאל?

 

מהי התזת חול?

התזת חול היא טכנולוגיה המבוססת על ירייה של חלקיקים קטנים בלחץ גבוה, מה שמאפשר עוצמת שחיקה לצרכי ליטוש, ניקוי, עיצוב ועוד. למרות שהמושג "התזת חול" התקבע, לא תמיד מדובר בחול של ממש. יש מגוון של חומרים המשמשים כחומר שוחק בעת השימוש בטכנולוגיה זו, וביניהם נוכל למצוא מתכות שונות, חול סיליקה, קליפות אגוזים וקוקוס ועוד. למעשה, החול כפי שאנו מכירים אותו – מעצב את הנוף הטבעי במהלך השנים, ואילו טכנולוגיית התזת החול מאפשרת תהליך דומה, אך מואץ הרבה יותר.

 

מערכות התזת חול ברמת רזיאל

התזת חול מתאפשרת בשתי סוגי מערכות עיקריות – מערכת יבשה ומערכת רטובה.

 

התזת חול במערכת יבשה

בשיטה זו, החול – או כל חומר אחר המשמש בפעולה, מוכנס אל תוך מכלים מיוחדים ונדחס באמצעות לחץ אוויר גבוה מאוד. החול מותז באמצעות הלחץ, דרך צינור ייעודי, ופוגע בעוצמה גבוהה מאוד במשטח שאליו הוא מכוון. באופן זה החול יכול לחדור אל כל השכבות של המשטח החיצוני, לנקות אותו או ללטש אותו בצורה יעילה.

 

התזת חול במערכת רטובה

השימוש במערכת הרטובה של התזת חול, הוא די דומה למערכת היבשה. ההבדל כאן, הוא שהחול מורטב בדרכו החוצה מהמכל שבו הוא נדחס, ולכן הוא מותז אל המשטח כשהוא רטוב. מכיוון שהחול רטוב, זה הופך אותו לכבד יותר, מגביר את התאוצה שלו, והופך את הפגיעה במשטח לחזקה הרבה יותר.

 

שימושים של התזת חול ברמת רזיאל

טכנולוגיית התזת חול משמשת בתחומי תעשייה ואומנות רבים, ונפרט על מספר שימושים עיקריים שבהם היא יעילה במיוחד.

 

ניקוי באמצעות התזת חול

העוצמה שבה החלקיקים פוגעים במשטח, מאפשרת ניקוי ייסודי של כתמים קשים במיוחד. את עוצמת הלחץ – ניתן לכוון בהתאם לסוג הניקוי המבוצע. כך למשל, התזת חול המשמשת לניקוי משטחי מתכת – תתבצע בלחץ גבוה במיוחד, ובמידה ואנו מעוניינים דווקא בניקוי של רכב – נצטרך לכוון את המכונה לעוצמה יותר נמוכה, על מנת למנוע שריטות ונזק. ניקוי באמצעות התזת חול הוא נפוץ במיוחד, והוא משמש בתעשיית הספנות, הבניין ועוד.

 

ליטוש באמצעות התזת חול

התזת חול מאפשרת ליטוש של אבנים ומרצפות, והתאמתם לסגנון העיצוב המועדף עלינו. בעת ייצור של אריחי ריצוף, ניתן להשתמש בהתזת חול על מנת לשוות לאבנים מראה מחוספס יותר. באותה דרך, ניתן להשתמש בהתזת חול כדי ללטש אבנים לצורך יצירת פסלים, או מיצגי אומנות אחרים. התזת חול מאפשרת ליטוש של מגוון משטחים, וניתן להתאים את העוצמה שלה ע"פ הצורך הדרוש.

 

חריטה תלת ממדית

התזת חול מאפשרת חריטה ועיצוב על גבי מגוון של משטחים, ביניהם עץ, זכוכית, אבן וברזל. התזת החלקיקים בלחץ גבוה, מאפשרת כרסום מבוקר של פני המשטח, וכך ניתן ליצור צורות שונות, אותיות וכתובות. חריטה באמצעות התזת חול היא פופולארית מאוד בעיצוב של שלטים, מצבות, דלתות ועוד.

 

חספוס משטחים

התזת חול מאפשרת חספוס מבוקר של משטחים, ולכן משמשת גם בתעשיית האופטיקה. ניתן להשתמש בהתזת חול כדי למנוע ממשטחים מסוימים להחזיר השתקפויות ואור.

 

מערכת סגורה ומערכת פתוחה בהתזת חול

התזת חול יכולה להתבצע בשני סגנונות – מערכת סגורה או פתוחה. שימוש במערכת פתוחה משמעותו, שאין בקרה על החלקיקים לאחר שהם פוגעים במשטח, והם מתפזרים לכל עבר. לרוב השימוש במערכת פתוחה יהיה בעת ניקוי של ספינות, גשרים, מבנים וכדומה. הסוג השני הוא התזת חול במערכת סגורה, המתבצעת בתוך תא ייעודי שבו יש מכונות שאיבה, שאוספות את החלקיקים לאחר פגיעתם במשטח. שימוש במערכת סגורה הוא נפוץ יותר במפעלים, ובמקומות המעבדים מוצרי זכוכית, אריחי ריצוף, מצבות, שלטים מיוחדים ועוד.

 

סוגים נוספים של ניקוי בהתזה

 

התזת חול

היא רק טכניקה אחת מתוך מספר שיטות העושות שימוש בהתזת חומרים לצורכי ניקוי וליטוש. אילו עוד סוגי התזה קיימים בתעשייה?

התזת מים

התזת מים נמצאת בשימוש נרחב בענף ניקוי הרכבים, בשימוש במשטחים רכים, ובמצבים שבהם מעוניינים למנוע את החום הנוצר בעת חיכוך החלקיקים עם המשטח. בשיטה זו, המים משוגרים בלחץ גבוה אל המשטח שאותו מעוניינים לנקות, והמכונות המבצעות את הפעולה הזו מגיעות בשלל גדלים ועוצמות.

התזת אוויר

אוויר דחוס משמש בענפים רבים בתעשייה, והוא מהווה כוח מניע במנועים, רובים ועוד. מכונות מסוימות מתבססות על אוויר דחוס, על מנת לנקות משטחים, מכוניות ועוד. בשיטה זו, האוויר נדחס בלחץ גבוה, ושחרור ממוקד שלו לכיוון המשטח מאפשר ניקוי והסרת לכלוכים וכתמים באופן יעיל.