זפת קר

הזפת ידועה כחומר איטום יעיל נגד מים מזה אלפי שנים. בעבר נהוג היה להשתמש בזפת בתחום הספנות, וכיום ניתקל בה בעיקר בכל הנוגע לאיטום של תשתיות ובענף הבנייה. בין השאר- הזפת משמשת לאיטום של גגות, כבישים, מרתפים, בריכות ומסלולי תעופה. הסוג המוכר ביותר של הזפת- הוא הזפת החמה המשמשת בעיקר לאיטום גגות. מעבר לזפת החמה, שוק האיטום מציע גם זפת קרה, המגיעה כשהיא כבר נוזלית בטמפרטורת החדר. לזפת הקרה שימושים מעט שונים מאשר לזפת החמה, ועל כך תוכלו לקרוא כאן.

זפת קרה מהי?

זפת היא אחד מהחומרים החשובים ביותר בתחום האיטום, וניתן להיתקל בה ביישומים רבים הקשורים לתחום זה. על אף שרובנו מכירים את הזפת כחומר הדורש חימום על מנת שניתן יהיה להשתמש בו, קיימת גם נגזרת קרה של זפת. זפת קרה עוברת תהליך זיקוק שונה מאשר הזפת החמה, ולכן היא מגיעה כשהיא נוזלית בטמפרטורת החדר. את הזפת הקרה ניתן למרוח בצורה ישירה באמצעות מגב או מברשת, היא אינה דורשת חימום, ונחשבת ליותר ידידותית לסביבה. הזפת הקרה משמשת ליישומים מעט שונים מאשר הזפת החמה. היא אינה משמשת בד"כ לכיסוי של שטחים גדולים, אלא לתיקוני תחזוקה באיטום קיים, או לצורך מריחה על חלקי צנרת- שעלולים להיפגע במריחת זפת חמה עליהם.

שימוש חכם בזפת קרה

על אף יתרונותיה של הזפת הקרה, נרצה לזכור שבסופו של יום- היא מאפשרת שכבת איטום דקה יחסית. ברוב המקרים שימוש בשכבה אחת בלבד של זפת קרה, אינו מספיק על מנת לקבל איטום איכותי, ונדרשות מספר שכבות הנמרחות זו על גבי זו. שיטה אפשרית נוספת היא שימוש בחומרים נוספים יחד עם הזפת הקרה, למשל יריעות ביטומניות או יריעות פיברגלאס. שילוב עם חומרים נוספים מקנה לאיטום שכבת בידוד נוספת ומחזק אותו משמעותית. במידה וקבלן האיטום יציע לנו שימוש בזפת קרה, חשוב לבדוק מספר נושאים. ראשית כל נבקש לבדוק שמדובר בזפת העומדת בתו התקן, ולא בחומר זול ולא איכותי. כמו כן, נברר שהזפת הקרה אכן מתאימה ליישום הרלוונטי, למשל- לרוב לא נהוג להשתמש בזפת קרה עבור איטום של גג שלם, ואם קבלן האיטום מצהיר שכך הוא מתכוון לעשות, זה אמור להדליק אצלנו נורה אדומה.

זפת קרה עוברת תהליך זיקוק כימי שונה מאשר זפת חמה, מה שמאפשר לה להיות נוזלית בטמפרטורת החדר. יתרונותיה הם שהיא אינה מצריכה חימום, ולכן פשוטה יותר לעבודה וידידותית לסביבה, ומצד שני- אין מומלץ להשתמש בה לצורך איטום של שטחים גדולים, היות והיא מספקת שכבת איטום דקה יחסית. הזפת הקרה משמשת בעיקר לתיקונים והשלמות באיטום, ולחלקי צנרת שלא ניתן למרוח עליהם זפת חמה. בעל מקצוע מנוסה, יוכל לייעץ לנו לגבי שימוש בזפת הקרה, או חומרים אחרים המשמשים לאיטום.

זפת מוכנה