חומרי איטום בשלווה

ענף האיטום התפתח רבות בשנים האחרונות, והתפתחות זו ניכרת לא רק בשיטות האיטום – אלא גם בחומרי האיטום המתוחכמים שנכנסים לשוק במהלך השנים. למי מאיתנו שאינו מבין בתחום האיטום, שמותיהם של חומרי האיטום כנראה לא יאמרו הרבה. על אף שתמיד מומלץ להזמין קבלן איטום מוסמך – מומלץ לכל אדם להכיר את מושגי המפתח בתחום האיטום, מכיוון שזה מסייע לקבל מושג כללי לגבי מחירים, מקצועיות, ופרמטרים נוספים – שעלינו לבחון בעת שאנו מחפשים חומרי איטום בשלווה.

 

חומרי איטום בשלווה

תחום האיטום כולל חומרי איטום רבים, כשלכל אחד מהם יש מאפיינים שונים ושימושים שונים. מומלץ להכיר את שחקני המפתח העיקריים, וכעת נציג חלק מהם בקצרה.

 

חומרים ביטומניים

החומרים הביטומניים הם נגזרות של נפט, והם ידועים ביכולתם להתרכך בחום ולאפשר נוחות עבודה מרבית. לאחר התקררותם – הם יוצרים שכבה קשיחה ואטימה בפני רטיבות ומים. חומרים אלו נפוצים לשימושים רבים, ביניהם איטום גגות, קירות, מאגרי מים ועוד.

 

חומרים פוליאוריטניים

חומרים פוליאוריטנים הם חומרים בעלי מקדם גמישות גבוה יחסית, והם ידועים ביכולתם להידבק בקלות למשטחי עבודה מסוגים שונים. חומרים אלו הם עמידים בפני שחיקה מכנית וחיכוך, ולכן הם נפוצים בשימוש על גבי משטחים החשופים לצעידה וחיכוך רב, כגון ריצוף של מרפסות.

 

יריעות PVC

יריעות PVC משמשות באיטום של גגות, ולאיטום של מאגרי מים חיצוניים כגון בריכות דגים, בריכות התפלה ועוד. יריעות אלה מסוגלות להחזיק שנים רבות במידה ויותקנו בצורה נכונה, ויחד עם זאת – הם אינן מתאימות לכל יישום, מכיוון שהן לא נצמדות למשטח האיטום בצורה הרמטית.

 

תערובות צמנטיות

תערובות צמנטיות הן שילוב של חול, מלט ופולימר, והן ידועות כאטימות במיוחד למעבר של רטיבות. חומרים צמנטים אינם מתבלים בקלות, והם אף מתחזקים ומתקשחים עם מעבר הזמן – מה שהופך אותם ליעילים במיוחד לגישור על סדקים ומגרעות בקירות.

 

רשתות אינטרגלס

רשתות אינטרגלס עשויות פיברגלס, והן משמשות לחיזוק של שכבות איטום מסוגים שונים. רשתות האינטרגלס משמשות למשל באיטום של אדניות בלוקים ובטון, לצורך חיזוק של שכבות איטום מסוגים שונים, כמו למשל יריעות ביטומניות.

 

שימושים של חומרי איטום בשלווה

איטום הוא חלק בלתי נפרד מחיינו, והשימוש בו החל כבר לפני שנים רבות – כשהאדם בנה את הספינות והמבנים הראשונים. הצורך בהפרדה בין סביבות, ומניעת מעבר של רטיבות ביניהם – הוא ברור לכולנו, ואנו נהנים ממנו במהלך השגרה השוטפת שלנו, גם אם אנו לא מודעים לכך. מתי אנו משתמשים בחומרי איטום?

 

איטום גגות

איטום גגות הוא התחום המוכר ביותר, מכיוון שהוא הראשון שנוטה ליצור בעיות עם ימי הגשם הראשונים. בתחילת החורף, נוצר עומס כבד על קבלני האיטום – ולכן העבודות הן יקרות יותר ופחות יעילות (רטיבות כבר חדרה פנימה). מומלץ לבצע בדיקות של איטום הגג כבר בסוף הקיץ, ולהקדים תרופה למכה.

 

איטום קירות חיצוניים ופנימיים

איטום קירות חיצוניים מכונה "איטום חיובי", ואיטום קירות פנימיים מכונה "איטום שלילי". ברוב המקרים, גם כשאנו עדים לתופעות של רטיבות בפנים המבנה – מדובר בכשל של האיטום החיצוני, ודבר זה ניתן לבדיקה בעזרת בעל מקצוע. איטום קירות חיצוניים הוא חשוב ממש כמו איטום של גגות, מכיוון ששניהם משלימים את מעטפת האיטום הכוללת של המבנה. איטום קירות חיצוניים נהוג בעיקר במרתפים ומקלטים.

 

איטום בריכות

איטום בריכות הוא קריטי על מנת למנוע נזילה של מים מתוך הבריכה, ועל מנת למנוע חדירה של רטיבות אל דפנות הבטון של הבריכה. איטום בריכות מבוצע מבפנים ומבחוץ, והחומרים הם שונים עבור כל אזור. רטיבות שמחלחלת אל דפנות הבטון של הבריכה, תגרום להתפוררות וסדיקה של הבטון – שהרי הוא חומר סופח מים.

 

איטום מרפסות

איטום מרפסות מהווה אתגר עבור קבלני האיטום, מכיוון שמערכת האיטום של המרפסת ממוקמת מתחת לריצוף, ומכיוון שמרפסות חשופות למשקעים בכמות גבוהה. בעיה באיטום המרפסת עלולה להשפיע על הדירות שמתחתיה, וברוב המקרים כשבעיות כאלה מתעוררות – זה אומר שישנו מאגר של מים שהצטברו מתחת לריצוף המרפסת. נושא הניקוז גם הוא משמעותי כשמדובר באיטום של מרפסות, והוא מונע מצב של מים שעומדים במשך זמן רב על קרקע המרפסת.

 

איטום מבנים תת קרקעיים

איטום של מבנים תת קרקעיים מהווה אתגר רציני עבור קבלני האיטום, עקב מספר סיבות:
– סביבת עבודה לא נוחה ולא מאווררת
– צורך באיטום ייחודי למניעת כניסת אדמה, רטיבות וגזים.
– צנרת ומערכות תשתית הממוקמות בקירות המבנה.
– קושי ביצירת איטום חיובי (איטום קירות חיצוניים).

 

בידוד תרמי ואקוסטי

כיום, נפוץ השימוש בחומרים המאפשרים לנו לשפר את איכות החיים בתוך המבנה, בין אם מדובר במבנה מגורים, משרד, או כל מרחב אחר שבו אנו שוהים. בידוד תרמי מאפשר לנו לשלוט ביתר קלות בטמפרטורה בתוך החלל, ומונע בזבוז אנרגיה, אקלים לא נעים והיווצרות עובש, ובידוד אקוסטי מאפשר לנו לווסת מעבר רעש שעשוי להפריע לנו ללמוד, לעבוד וכו'.