חומרי איטום

חומרי איטום נדרשים עבור בעלי המקצוע השונים באופן שוטף, ולעתים גם עבור השיפוצניק החובבן המעוניין לנסות כוחו בעבודות איטום כאלו ואחרות. היכן אנו משתמשים בחומרי איטום? ובכן, הפונקציה המוכרת ביותר היא איטום הגגות הנדרש עבורנו כל מספר שנים, אך למעשה… תחום האיטום הוא רחב הרבה יותר. חומרי איטום באים לידי שימוש גם באיטומי קירות חיצוניים, איטומי בריכות ומאגרי מים, ואפילו- איטום של אדניות נוי העשויות בטון או בלוקים. החומרים הקיימים בשוק הם מגוונים, וכל אחד מהם הוא בעל תכונות מעט שונות, שאותן יש לקחת בחשבון בהתאם לתוואי השטח והחומר עליו מבצעים את האיטום.

חומרי איטום

אם נבצע חיפוש קצר ברשת בנושא חומרי האיטום, ניחשף במהרה לשמות רבים ומשונים, שעלולים לבלבל את מי שאינו בעל מקצוע בתחום. בין החומרים האלו נוכל למצוא חומרים ביטומניים- ההופכים גמישים בתנאי חום ומתקשים בטמפרטורת החדר, חומרים צמנטיים- הנחשבים חזקים אך בעלי מקדם גמישות נמוך יחסית, זפת- המוכרת לכולנו לרוב בהקשר של איטום גגות, רשתות אינטרגלס- המיועדות לחיזוק שכבות איטום, חומרים פוליאוריטניים, ועוד. תחום האיטום הפך מתוחכם יותר בשנים האחרונות, ומגוון החומרים והשיטות מאפשרים לנו עבודות איטום יעילות הרבה יותר מפעם. התאמת חומר האיטום מתבצעת ע"פ המצע שעליו אנו עובדים והתנאים אליו הוא חשוף, וגם בהתחשב באיטום הקודם שנעשה באותו המקום.

שיטות איטום

כמו החומרים, גם שיטות האיטום עברו מספר תהפוכות בשנים האחרונות. פעם האופציות היו מצומצמות, וכשרצינו למשל לבצע איטום לקירות חיצוניים של בניין- נאלצנו להקים פיגומים מסורבלים סביב הבניין, מה שפגע באיכות החיים, יצר רעש, לכלוך, ועוד. וכיום? אנו נתקלים בבעלי מקצוע רבים המשתמשים בגלישת סנפלינג לצורך אותה עבודה, כך שהם יכולים לבצע אותה בצורה הרבה יותר גמישה ונגישה, ומן הסתם כזו הדורשת הרבה פחות משאבים ומאמץ. בין שיטות האיטום החדישות יחסית נוכל גם למצוא איטום בהתזה- שמתברר כיעיל כשמדובר במצע איטום בעל תוואי שטח מורכב, למשל גגות עם הרבה דודים, אנטנות וקולטי שמש.
על אף שלעתים נראה לנו שכל המידע הנחוץ נמצא באינטרנט, אין זה מומלץ לבצע עבודות איטום בעצמנו, כיוון שהתאמת חומר האיטום וטכניקת העבודה- הן קריטיות להצלחתה ועמידותה. לא תמיד החומר היקר ביותר הוא הטוב ביותר עבור מצע האיטום שלנו, ויש להתחשב בפקטורים נוספים, שאנו כחובבנים לא תמיד מודעים אליהם.

חומרי האיטום התפתחו רבות בשנים האחרונות, וכיום השוק מציע מגוון רחב מהם. חשוב להבין שהתאמת חומר איטום חייבת להיות מקצועית ותוך לקיחת שיקולים רבים- אותם רק בעל מקצוע בעל ניסיון בתחום האיטום יוכל להבין. עבודת איטום מקצועית תוכל להבטיח לנו שנים רבות של שקט, בין אם מדובר בקורת הגג שלנו, ובין אם מדובר באיטום של בריכה, מקלט, או אדנית נוי לגידול צמחייה.

מחסן