מרזבים לגגות הינם פונקציה חשובה מאין כמוה בתכנון המבנה, והם אחראיים על ניקוז נכון ויעיל של מי הגשמים היישר מהגג אל מערכת הביוב, לאדמה, או כל מקום אחר שנבחר. השוק מציע מגוון גדול של מרזבים מחומרים שונים, ולכל חומר יש את תכונותיו הפיזיקאליות המקנות לו עמידות מעט שונה. מעבר לכך- לעתים ניתקל בקבלני בנייה ה"משתילים" את המרזב כבר בתשתית הבטון של הבניין, ואז הוא יופיע בצורת תעלה מובנית לאורך הגגות. כך או כך- יש חשיבות מכרעת לאופן הצבת המרזב, השיפועים שלו, והתחזוקה השוטפת שלו, על מנת לאפשר ניקוז יעיל ולמנוע כשלים שונים במערכת האיטום של הגג או הקירות החיצוניים.

סוגי מרזבים

השוק מציע מרזבים מאלומיניום, פח, אבץ, נחושת ואפילו פלסטיק. כל בעל מקצוע בתחום יוכל לייעץ לכם על סוג המרזב שיותר מתאים עבורכם, בהתחשב בשיקולי מחיר, בלאי, גודל הגג, ועוד. מרזבי פלסטיק לדוגמה- נחשבים פחות נפוצים למרות מחירם הזול, היות והם לא עמידים במיוחד לאורך זמן. מרזבי אבץ או נחושת נחשבים לחזקים ועמידים, גם אם יקרים יותר. ומרזבי פח ואלומיניום הם בטווח מחירים שאינו זול מדי או יקר מדי- והם נחשבים ליחסית נפוצים. מעבר לשיקולים הטכניים, אנשים רבים נותנים מקום של כבוד לנראותו של המרזב על פני בית המגורים שלהם. מרזב יכול לשדרג את המבנה מבחינה דקורטיבית, או לחילופין- ליצור אי הרמוניה בעין במידה והוא אינו מתאים בצורה או בצבע.


הצבת ותחזוקת המרזב

יש חשיבות גבוהה לאופן הצבת המרזב, יצירת השיפועים שלו, ובחירת החומר ממנו הוא עשוי. כל אלו ישפיעו למעשה באופן ישיר על עמידות שכבת האיטום של גג המבנה, היות וניקוז לא יעיל של משקעים- יגרום למים מצטברים, או למטחי מים על קירות המבנה החיצוניים. תופעות אלה עלולות להביא לכשלים בשכבות האיטום, ולכן לנזילות, רטיבות, כתמי עובש, בועות בקירות ובתקרה, ועוד. מעבר להתקנה נכונה של המרזב, נרצה גם לתחזק אותו בצורה נכונה תקופתית, ולבדוק שהוא אינו סתום מסיבות כאלו ואחרות, למשל- הצטברות לכלוך, בוץ, עלים, או חפצים שונים. אי תקינות של המרזב יכולה להגרם גם עקב מכה שהוא קיבל ופגמה בשיפוע או בקוטר, התפוררות עקב בלאי, או הצטברות חלודה. קבלנים רבים מעדיפים ליצור מרזבים מובנים בגגות, בצורת תעלות קיימות בתשתית הבטון של המבנה עצמו, מה שמסיר את הצורך בהתלבטות לגבי סוג המרזב.

תקינות מערכת האיטום תושפע רבות מהמרזבים במבנה. מרזב שהוצב בצורה מקצועית, בעל שיפועים נכונים, ומתוחזק כיאות- יאפשר לנו למנוע כשלים במערכת האיטום לאורך שנים רבות. השוק מציע למתעניינים סוגים שונים של מרזבים, כשכל אחד מהם עשוי חומרים אחרים המשפיעים על עמידות המרזב. בעל מקצוע מנוסה בתחום, יוכל תמיד לעזור לנו ולבצע בדיקה של תקינות המרזב בביתנו או בכל מבנה אחר.

תעלה

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *