סוגי מרזבים

תוכן עניינים

למרזבים יש חשיבות מכרעת בתכנון המבנה, והם ישפיעו רבות על ניקוז המים ועל מערכת האיטום בבתי המגורים, בניינים, משרדים, ועוד. המרזבים הם למעשה צינורות חלולים שיכולים להיות עשויים ממגוון חומרים, ותפקידם להוליך את המים מהמקומות שאנו לא מעוניינים שיצטברו בהם, אל מערכת הביוב, האדמה, או כל מקום אחר שנבחר. קיימים מגוון מרזבים השונים זה מזה לא רק בחומר ממנו הם עשויים, אלא גם במיקום אליו הם מיועדים. חלק מהמרזבים מובנים בתשתית המבנה, והם למעשה תעלות שהוכנו מראש בעת הבנייה, וחלקם הם למעשה צינורות המותקנים בצמוד לגג. מעבר לעניינים הטכניים, רבים גם מעוניינים לתת אופי דקורטיבי למרזבים, ולשלב אותם בצורה הרמונית בנראות המבנה.


חשיבות ותפקיד המרזבים

המרזבים נלקחים בחשבון כבר בשלב התכנון ההנדסי של המבנה, ולא לשווא. מדובר בפונקציה חשובה מאין כמוה, שתשפיע רבות על עמידות מערכות האיטום של הגגות והקירות החיצוניים של המבנה. מרזב שהוצב כיאות ומנקז את המים באופן יעיל, מונע מטחי מים על הקירות החיצוניים, והצטברות של המים על הגגות לאורך זמן. מרזב שלא תוכנן בצורה נכונה בשלב הבנייה, או שנסתם עקב תחזוקה לא נכונה- ייתן את אותותיו עם בוא הגשמים, וייצור נזילות, רטיבות, בועות ו"הזעה" של הקירות והתקרה. בכל הקשור להתקנת מרזבים- נעדיף אנשי מקצוע מנוסים שיידעו להרכיב את המרזבים בשיפועים הנכונים, להמליץ לנו באובייקטיביות על החומרים הנכונים ועל קוטר מומלץ למרזב, ועוד.


סוגי מרזבים נפוצים

כאמור, השוק מציע סוגים רבים של מרזבים, העשויים חומרים שונים. מרזבים יכולים להיות עשויים פח או אלומיניום, ויכולים להיות עשויים אבץ או נחושת. אלו האחרונים הם יקרים יותר אך גם עמידים וחזקים, וזהו שיקול שמומלץ לקחת. מעבר למתכות השונות נוכל למצוא בשוק אפילו מרזבים מפלסטיק, למי שלא מעוניין להשקיע יותר מדי. מרזבי פלסטיק, על אף מחירם הזול- אינם כה נפוצים, וזאת עקב עמידותם הנמוכה. שיקול נוסף שנלקח בחשבון אצל אנשים רבים, הוא כמובן-עניין הנראות של המרזבים. חלקנו מעוניינים להקנות למרזב אופי או צבע מסוים, שישתלב בצורה הרמונית עם אופי המבנה, ולכן בוחרים מרזבים מחומרים שניתן לצבוע אותם, או כאלו שכבר מגיעים בצבע הרצוי ובדקורציה הרצויה עבורנו. מעבר למרזבים שצוינו כאן, קבלנים מסוימים בונים את המבנה כשהמרזבים כבר מוטמעים בתשתית שלו, ואז הם יופיעו בצורת תעלות המובנות במעטפת הבטון של המבנה.

מרזבים הינם פונקציה חשובה בכל מבנה, ותפקידם הוא להוליך את מי הגשמים בצורה יעילה, כך שאלו לא יצטברו ויגרמו לבעיות איטום, נזילות, וכדומה. השוק מציע סוגים שונים של מרזבים, העשויים חומרים שונים, כשלכל חומר תכונות עמידות מעט אחרות. כך או כך- חשוב לדאוג להצבה מקצועית של המרזבים כבר בהתחלה, ותחזוקה שוטפת שלהם במהלך השנים, על מנת למנוע בעיות בניקוז המים בעתיד.

גג של בית

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram