סוגי מרזבים ברמת רזיאל

מרזבים הם מתקנים חשובים, והם משפיעים ישירות על נושאי האיטום, נראות המבנה, ואיכות החיים שלנו. ישנם סוגים רבים של מרזבים בשוק, וכל אחד מהם טומן בחובו מאפיינים שונים, יתרונות וחסרונות. התקנת מרזבים היא עבודה שמומלץ לבצע בעזרת בעל מקצוע מוסמך, ועדיין – מומלץ להכיר את סוגי המרזבים הנפוצים בשוק, את מחיריהם ואת המאפיינים שלהם. מאמר זה ישפוך מעט אור על סוגי מרזבים ברמת רזיאל, ועל ההבדלים ביניהם.

 

מהו מרזב?

מרזב הוא צינור הובלה, שמטרתו לנתב בצורה יעילה את מי הגשמים מהגג אל הקרקע. המים המנותבים דרך המרזב הם לרוב מים נקיים, ולכן אנשים רבים מכוונים את המרזב לצורך השקיה, או מחזור של המים בצורות שונות.

 

תפקידיו של המרזב

לא כולם מכירים בחשיבותו של המרזב, ולרוב הוא פשוט "נמצא שם" מבחינתנו. מסתבר, שתפקידיו של המרזב הם קריטיים עקב מספר סיבות:

 

מניעת עומס על מערכת האיטום

מרזב מאפשר לנתב את המים המגיעים אל הגג בצורה מהירה, ולשלוח אותם אל הקרקע, הביוב, או כל מקום אחר שנבחר. באופן זה, המים אינם מצטברים על הגג לאורך זמן, וזה משמעותי מאוד מבחינת מערכת האיטום של הגג. מים עומדים, מפעילים לחץ תמידי על השכבה שהם עומדים עליה, וכשמדובר במעטפת האיטום שלנו, הדבר מגביר את הבלאי ואת הסיכוי לחדירת רטיבות בסופו של דבר.

 

מניעת מטחי מים על הקירות החיצוניים

בימים גשומים במיוחד, גגות הבנויים בצורה מסוימת עלולים לשלוח מטחי מים חזקים אל קירות המבנה החיצוניים. ניתן לראות זאת במצבים שגגות אינם מתוכננים כמו שצריך, ועל אף שזה אולי נתפס אצלנו כשולי – יש לכך השפעה אל איטום הקירות החיצוניים. מטחי מים הממוקדים כל הזמן באותו מקום, יגרמו בסופו של דבר להחלשת מערכת האיטום של קירות המבנה – ויביאו לחדירת מים. כשאנו מתקינים מרזב ביעילות, הוא מונע גם את האפקט הבעייתי הזה.

 

מניעת זרמי מים אל החלונות והדלתות

עוד תופעה שנמנעת ע"י מרזב שהותקן בצורה מקצועית, היא זרמי המים שעלולים לפגוע בחלונות ובדלתות. מצב זה עלול להפריע לנו בעת הכניסה והיציאה מהבית, ובוודאי כולנו מכירים את אותו זרם ממוקד שנוחת עלינו לעתים בימים גשומים – ומקורו בגגות של בתים. התקנת מרזב מונעת את ההפרעות האלה, ומקטינה את הרעש שנוצר מזרמים על החלונות והדלתות.

 

תפקיד עיצובי

אנשים רבים מקפידים על עיצוב הבית שלהם, ומרזב יכול להשפיע עליו לכאן או לכאן. ישנם סוגים רבים של מרזבים בשוק, ולכן הם מאפשרים התאמה וגמישות ככל שזה נוגע לעניין הדקורציה.

 

סוגי מרזבים ברמת רזיאל

השוק מציע מספר סוגי מרזבים, והם נבדלים ביניהם ברמת העמידות, המחיר והנראות:

 

מרזבי פח

אלו הם המרזבים הנפוצים ביותר מכיוון שהם זולים במיוחד, ומכיוון שהפח נחשב לחומר נוח לעבודה. לרוב נוכל למצוא מרזבים העשויים פח מגולוון, שהוא פח העובר תהליך של טבילה וציפוי עם אבץ – מה שמגביר את עמידותו בפני חלודה ופגעי אקלים.

 

מרזבי אלומיניום

מרזבי אלומיניום יכולים להגיע כיציקה אחת, וזה מוסיף למראה האסתטי שלהם. האלומיניום הוא חומר קל מבחינת משקל, זול, גמיש מבחינת עבודה, וכמו כן – הוא יחסית עמיד בפני קורוזיה. כל אלו הופכים את מרזבי האלומיניום לנפוצים ונמכרים מאוד.

 

מרזבי אבץ

מרזבי אבץ הם האיכותיים ביותר, ולכן גם היקרים ביותר. מרזבים אלו הם כה גמישים – שבעלי המקצוע יכולים לעבד אותם בעזרת ידיהם, על מנת להתאים אותם בצורה הטובה ביותר להתקנה. האבץ הוא עמיד לחלוטין בפני פגעי אקלים כגון רטיבות ושמש, ולכן אורך החיים שלהם הוא ממושך במיוחד. מרזבים אלו משמשים להענקת צביון מיושן למראה, ולכן הם מיושמים במבנים ישנים המעוניינים לשמר את מראה ה"רטרו".

 

מרזבי אבץ ו – PVC

מרזבים אלו נחשבים לפשוטים ביותר, ולכן הם מתומחרים בגבול התחתון של שוק המרזבים. היתרון שלהם הוא שהם אינם יכולים להחליד, אך יחד עם זאת – החומר שממנו הם עשויים אינו מאפשר עמידות גבוהה במיוחד במשך השנים. התקנה של מרזבי פלסטיק היא פשוטה למדי, ויכולה להתבצע גם ע"י התקנה עצמית.

 

טיפים להתקנת ותחזוקת המרזב

אחריות על המרזב

כשאתם מזמינים מתקין מרזבים מקצועי, הקפידו לקבל ממנו תעודת אחריות על העבודה, גם כשמדובר בהתקנת מרזב פשוט מפלסטיק. תעודת האחריות לרוב ניתנת לתקופה של בין 3 ל – 5 שנים, בהתאם לסוג המרזב, ועליה לכלול שירות תיקונים וחלקי חילוף.

 

התקנת רשת למרזב

התקנת רשת למרזב מונעת כניסת עלים וחפצים אחרים לתוך המרזב, ולכן מקטינה את הסיכוי לחסימתו. מומלץ לבצע התקנת רשת למרזב כבר בעת התקנתו הראשונית, אך ניתן לבצע זאת גם בטיפול המונע המבוצע לפני החורף אחת לשנה.

 

ניקוי המרזב

תחזוקת וניקוי המרזב שלנו, יקטינו את הסיכוי לחסימתו – ולכן לפגיעה באיטום הגג שלנו. הניקוי צריך להתבצע בזהירות על מנת לא לפגוע במרזב עצמו. אם מדובר בלכלוך שחדר אל תוך המרזב, או בגג עם תנאי גישה מסוכנים – מומלץ להזמין מתקן גגות מוסמך לביצוע העבודה.