עבודות איטום

תוכן עניינים

תחום עבודות האיטום הוא מעניין ומאתגר. עבודות איטום נדרשות כשמדובר באיטום גגות וקירות חיצוניים, איטום קירות פנימיים בחדרים בהם שוררת לחות גבוהה, ציפוי של דפנות בריכות ומאגרי מים, ואפילו איטום של אדניות נוי לצמחייה. המטרה העיקרית בכל עבודות האיטום, היא יצירת חציצה שמטרתה מניעת מעבר המים אל מקומות בהם הם פחות רצויים. בכל המדובר בעבודות איטום- מגוון החומרים התפתח בשנים האחרונות בצורה משמעותית, וכך גם השיטות המשמשות את בעלי המקצוע.

הצורך באיטום

כאמור בפסקת הפתיחה, איטום נדרש כמעט בכל מבנה מעשה ידי אדם. הפונקציה המוכרת לכולנו היא איטום גגות בתי המגורים שלנו, ובד"כ אנו הופכים מודעים לחשיבותה כשאנו חווים תופעות כמו "הזעה" של הקירות, כתמי עובש, או נזילות וטפטוף של מי גשמים. איטום איכותי נדרש גם בעת בניית בריכות ומאגרי מים, בין אם מדובר בדופן הפנימית המתמודדת עם לחץ המים הקבוע, ובין אם מדובר בדפנות החיצוניות- אותן נרצה לאטום למניעת חלחול של רטיבות מהאדמה המקיפה, שעלולה לגרום נזק למעטפת הבטון. עבודות איטום לוקחות חלק גם בכל הנוגע לאדניות צמחייה, וכאן מדובר לעתים על אדניות גדולות, המכילות לעתים עצים ושיחים, ועשויות בטון או בלוקים.

חומרים ושיטות

עבודות איטום מוכרות לאנושות מאז תחילת בניית המבנים- לפני אלפי שנים. מאז מן הסתם, התחום עבר תהפוכות רבות, ובשנים האחרונות צצו בשוק זה חומרי איטום מתוחכמים לצד שיטות יעילות. ניתן למצוא בשוק חומרי האיטום חומרים כגון חומרים פוליאוריטניים, חומרים ביטומניים משחתיים, רשתות אינטרגלס, חומרים צמנטיים, ועוד. לכל חומר תכונות פיזיקאליות מעט שונות, שהופכות אותו מתאים במיוחד למצע כזה או אחר. בין השיטות החדישות נוכל להיתקל באיטום קירות חיצוניים באמצעות סנפלינג או מנופים, איטום בהתזה, ועוד. השיטות החדישות מאפשרות נגישות ויעילות גבוהות יותר מאשר פעם. לצורך העניין- איטום קירות חיצוניים באמצעות סנפלינג, מאפשר לעובדים הגעה נוחה לכל מקום באמצעות דחיפה של עצמם, בעוד פעם- עבודה כזו דרשה הקמת פיגומים מסורבלים סביב המבנה, מה שיצר רעש, לכלוך, ופגיעה באיכות החיים של הדיירים.

עבודות איטום נדרשות היום כמעט בכל מקום שאליו נביט. המים הם האלמנט המביא חיים, ובהתאם- הם מקיפים אותנו בכל אשר נלך. על אף יתרונותיהם של המים, ככל שמדובר בבניית מבנים- אנו מעוניינים למנוע את המעבר שלהם לסביבות מסוימות- היכן שהם יכולים ליצור בעיות ואי נוחות. שוק עבודות האיטום התפתח משמעותית, ומציע כיום הן חומרים מתוחכמים, והן שיטות יעילות לביצוע עבודות אלה. על אף שלעתים העניין נראה פשוט, אין זה מומלץ לנסות ולבצע עבודות איטום לבד ובלי ליווי מקצועי. עבודות איטום חייבות להיות מותאמות מבחינת שיטת האיטום והחומרים, ועבודה שאינה מקצועית לעתים תיתן את אותותיה רק לאחר מספר חודשים, ואז תביא עימה הוצאות נוספות ומיותרות.

גג בשיפוץ

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram