עבודות איטום בבן שמן

ענף האיטום למעשה החל את דרכו כבר לפני אלפי שנים, מאז שהאדם זיהה את הצורך באטימת מבנים וספינות כנגד רטיבות. מאז ועד היום "עברו הרבה מים בנהר", וענף האיטום השתכלל והתפתח. ישנו ביקוש גבוה לעבודות איטום בבן שמן, בין אם מדובר באיטום גגות, איטום קירות, איטום בריכות או איטום מקלטים. יש חשיבות גבוהה לקבלן האיטום שנבחר, כיוון שעבודות איטום שאינן מקצועיות לא תחזקנה מעמד לאורך זמן. מה עלינו לדעת בעת שנצטרך עבודות איטום בבן שמן?

 

הצורך בעבודות איטום בבן שמן

סביר להניח שכל מי שקורא את השורות האלה, נזקק לשירותי איטום כאלו ואחרים בחייו. האיטום מאפשר לנו להפריד בין סביבות בצורה הרמטית, ולמנוע מעבר של נוזלים ורטיבות בין סביבה אחת לאחרת. תפקיד נוסף וחשוב של האיטום, הוא גם למנוע מעבר של חום ורעש בין סביבות, וכאן אנו מדברים על תחום האיטום האקוסטי והתרמי. תחום האיטום עשה דרך ארוכה מאז תחילתו, ואם בעבר הזפת הייתה כמעט החומר היחיד שנמצא בשימוש, כיום קיימים מגוון של חומרי איטום נוספים, כגון יריעות ביטומניות, תערובות צמנטיות, חומרים פוליאוריטנים, יריעות PVC ועוד.

עבודות איטום

 

שימושים של עבודות איטום בבן שמן

מתי נצטרך עבודות איטום? ובכן, במגוון של מצבים! תחום האיטום מלווה אותנו בכל אשר נלך, ולמרות שאין אנו נותנים את הדעת על כך – הוא תמיד שם, שומר עלינו מפני רטיבות, חום, קור ורעש. להלן חלק מהשימושים, שבהם האיטום הוא קריטי לשגרה תקינה:

איטום גגות

איטום גגות בבן שמן הוא בין השירותים המוכרים ביותר, ולרוב עומס העבודה בהקשר הזה מתמקד בימי הגשם הראשונים בכל שנה. מדוע זה כך? מכיוון שרוב האנשים לא מודעים לבעיות איטום בגג, עד שהגשם עוזר להם להבין זאת בצורה ברורה. לפני כמה עשרות שנים, איטום גגות היה מתבצע בעיקר באמצעות זפת חמה, המחוממת לטמפרטורה של 185 מעלות ונמרחת על הגג – ליצירת שכבה קשה ואטימה. כיום, על אף שהזפת עדיין פופולארית בגלל העלות הנמוכה, אנו יכולים למצוא שיטות רבות נוספות, כשאחת הנפוצות שבהן היא שיטת היריעות הביטומניות – העשויות נגזרת של נפט המתרככת בחום ומאפשרת איטום איכותי למשך שנים רבות.

 

איטום קירות חיצוניים

קבלני האיטום בבן שמן יספרו לכם, שאיטום קירות חיצוניים הוא חשוב ממש כמו איטום גגות, על אף שלא כל האנשים מודעים לכך. הקירות החיצוניים חשופים למשקעים רבים בימי החורף, ולשמש קופחת בימי הקיץ, וגם הם יכולים לאפשר חדירה של רטיבות ויצירה של עובש, "הזעה" של הקירות, וכמובן נזילות וטפטופים. איטום של קירות חיצוניים הוא מורכב בייחוד כשמדובר בבניינים גבוהים, ולעתים הוא מתבצע באמצעות סנפלינג, מנופים ועוד.

 

איטום בריכות

חלק מהאנשים בוחרים להזמין בריכות פיברגלס יצוקות מראש, או בריכות מתועשות המורכבות בקלות אצל הלקוח, אך עדיין – הבריכות האיכותיות והעמידות ביותר הן כמובן בריכות בטון. את בריכות הבטון נוכל למצוא בקאנטרי השכונתי, בפארק המים, ולעתים גם בביתם הפרטי של אנשים. איטום של בריכות בטון הוא הכרחי מבפנים ומבחוץ, מכיוון שהבטון הוא חומר סופח מים. ברגע שיחלחלו מים אל שכבת הבטון – יתחיל תהליך שיביא בסופו של דבר להיסדקותו של הבטון והתפוררות שלו. לכן, איטום בריכות בטון הוא קריטי, והוא מבוצע גם על מנת לשמור על המים בתוך הבריכה, וגם על מנת למנוע מרטיבות מהאדמה לחלחל אל תוך שכבת הבטון.

 

איטום מקלטים

איטום מקלטים, מציב מספר אתגרים משמעותיים בפני קבלני האיטום בבן שמן. מקלט הוא סביבה שאינה נוחה לעבודה מלכתחילה, עקב המיקום שלו, החוסר באוורור, וסיבות נוספות. כשאנו מעוניינים באיטום מקלט בבן שמן, אנו צריכים למנוע חדירה של אדמה, רטיבות וגזים אל תוך המקלט, כדי לאפשר שהייה נוחה בו במידת הצורך. קירות המקלט רוויים בצינורות ומערכות שונות שהופכים את עבודת האיטום למורכבת אף יותר, מכיוון שכל צינור שכזה מהווה חדירה דרך שכבת האיטום, ולכן מהווה פוטנציאל לפרצה אפשרית במעטפת.

 

איטום אקוסטי

איטום ובידוד אקוסטי ישפיעו רבות על איכות החיים שלנו, בין אם מדובר ברעש שמגיע מבחוץ, ובין אם מדובר באקוסטיקה בעייתית בתוך המבנה שבו אנו שוהים. תורת האקוסטיקה מאפשרת שימוש בחומרים בעלי כושר בליעת רעש גבוה, ובכך מאפשר לנו להפוך סביבת עבודה או מגורים לנוחה הרבה יותר. כשאנו מדברים על בידוד אקוסטי, אנו מדברים על חסימת רעש משני סוגים: רעש שעובר דרך המבנה – דוגמת גרירת רהיטים, ורעש שנישא באוויר דרך הקירות – דוגמת צעקות או דיבורים רועמים.

עבודות איטום

 

איטום תרמי

איטום או בידוד תרמי, מבוסס על מדע התרמודינמיקה, שעוזר לנו לווסת מעבר חום בין סביבות שונות. חומרים מבודדים תרמית, הם חומרים המסוגלים למנוע מעבר חום בצורה יעילה במיוחד. חסימת מעבר החום, מתאפשרת ע"י אחוז גבוה של אוויר כלוא המאפיין את החומרים הללו. שימוש נכון בחומרים מבודדים תרמית, כגון צמר סלעים, "בט-קל", או פוליסטרין מוקצף, יאפשרו לנו איכות חיים גבוהה יותר, חיסכון באנרגיה, ומניעת הצטברות עובש על הקירות.