איטום מרפסות

תוכן עניינים

תחום איטום המרפסות מביא עמו מספר אתגרים, בשונה ממבנים אחרים הדורשים איטום. למרות שמרפסות מהוות במידה מסוימת חלק מבית המגורים שלנו, רצפתם חשופה לנזקי האקלים, למשקעים, וכל שאר התופעות שהטבע מרעיף עלינו בכל עונות השנה. אמנם ישנן מרפסות שאינן מהוות בעיה מבחינת איטום, למשל מרפסות בקומת קרקע, או מרפסות סגורות- שהן חלק מבית המגורים לכל דבר. אך לעומת זאת, כשמדובר במרפסת עליונה ופתוחה, כשל באיטום, ולו הפעוט ביותר- עלול לעתים לגרום לחלחול של רטיבות לדירות שמתחת, ואכן- זו התלונה הנפוצה ביותר בהקשר של איטום מרפסות.

אתגרים באיטום מרפסות

מרפסות מביאות איתן אתגר כשמדובר באיתור נזילה או כשל באיטום. היות ומערכת האיטום נמצאת מתחת לרצפות- לעתים קשה לאתר את מקור הבעיה באיטום, ולכן צריך להשתמש בשיטות כמו איתור ע"י מכשור תרמי, הרמת חלק מהריצוף, או סתימת המרזבים והצפת המרפסת. איתור מקור הנזילה הוא שלב קריטי, וזהו למעשה השלב הראשוני בעבודת איטום המרפסת, כשמדובר בטיפול בבעיה במרפסת קיימת.
חשוב להבין, שבמידה וקיימת דירה מתחת למרפסת, הנזילה אליה תמשיך במידה ולא ננקז את המים שחלחלו ויצרו, ככל הנראה- בריכה קטנה מתחת לריצוף המרפסת. פעמים רבות, בעיות באיטום המרפסות מקורן באיכות בנייה לקויה, מה שמצריך לעתים פתיחה של כל הריצוף ויצירת איטום יסודי מחדש. לצערנו, ברוב המקרים אין תועלת רבה לאיטום מקומי של מרצפות או מקומות ספציפיים, ככל שמדובר באיטום מרפסות.


כללים לאיטום מרפסות

ישנם מספר כללים שיכולים לעזור ביצירת איטום איכותי במרפסות, וחלקם יובאו בפסקה זו. שיפועים נכונים של הריצוף בכיוון המרזבים- הכרחיים לניקוז יעיל של המים, מה שימנע הצטברות מיותרת שתגביר סיכוי לנזילות. איטום טוב, הוא כזה שבוצע באמצעות שתי שכבות של יריעות ביטומניות, שהונחו כהלכה ע"י בעל מקצוע מיומן. במצב של נזילה, ברוב המקרים חומרי אטימה שקופים ואחרים אינם יעילים לאורך זמן, ומומלץ לזמן איש מקצוע שיעזור לכם להבין את מקור הנזילה, ואת הטיפול הנכון בבעיה. הימנעות מקיצורי דרך היא חשובה בתחום האיטום בכלל, ובאיטום מרפסות בפרט. יש להיעזר באיש מקצוע בעל ניסיון, שיאפשר לנו איטום איכותי ויעיל למרפסת שלנו למשך שנים רבות.

תחום איטום המרפסות הוא תחום מורכב עבור בעלי המקצוע, ומורכבותו נובעת מאופי המרפסת. מדובר במבנה המרוצף כמו בית מגורים, אך במקביל- חשוף לפגעי האקלים השונים במהלך כל עונות השנה. השילוב המעניין הזה, דורש מקצועיות רבה בכל המדובר באיטום של מרפסות. בין אם מדובר בבחירה נכונה מבין מגוון חומרי האיטום בשוק, ובין אם מדובר בשיטת עבודה מתאימה. בעל מקצוע שידע לבצע את השלבים בצורה דייקנית, יוכל להבטיח לנו איטום מרפסת איכותי שיחזיק מעמד שנים רבות. לעומת זאת- עבודה חובבנית לרוב לא תפתור את בעיות האיטום, או שתפתור אותן לזמן קצר.

מרפסת ופינת ישיבה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram