רטיבות בתקרה

תוכן עניינים

רטיבות בתקרה לרוב מעידה על בעיית איטום חיצוני במבנה כלשהו, בית מגורים, משרד או מקלט. כשל בשכבת האיטום של מעטפת המבנה החיצונית, יגרום לחלחול של רטיבות פנימה דרך הקירות, ועד להופעת סימנים בפנים המבנה. סימנים לכך יכולים להיות רטיבות בתקרה, הופעת בועות, או "הזעת" התקרה , וההשלכות יכולות להיות בעייתיות. מדוע רטיבות כזו היא בעייתית? ומה אנו יכולים לעשות כדי לטפל בה ולמנוע אותה? המשיכו לקרוא.

השלכות אפשריות של רטיבות בתקרה

רטיבות בתקרה משמעותה, שחדרו מים דרך מעטפת הקירות החיצוניים או הגג, והגיעו עד לדופן הפנימית של המבנה. מהי הבעיה בכך? ובכן בתור התחלה, רטיבות בתקרה יכולה להיות אות מבשר רעות לשלב הבא, שהוא נזילה ממשית או טפטוף של מים, בייחוד כשאנו נמצאים בימי החורף והגשמים. גם במידה והסתיימו ימי הגשמים, אין זה מומלץ להתעלם מהרטיבות בתקרה, ופשוט לחכות שהמצב ישתפר. הסיבה הראשונה היא היווצרות עובש ופטריות, שיכולים להשפיע על האוויר שאנו נושמים בתוך המבנה, והסיבה השנייה היא פשוט העובדה שהרטיבות מצביעה על בעיית איטום הדורשת טיפול.

טיפול ברטיבות בתקרה

שלב הטיפול הראשוני הוא להבין מהיכן הגיעה הנזילה- האם מקורה בגג? או בקירות החיצוניים של המבנה? האופציה השנייה היא כנראה לא זו שנחשוב עליה מיד, אך היא בהחלט אפשרית. כניסת מים דרך קירות של בניין בעל מספר קומות, תגרום בקלות לרטיבות בתקרת הקומות שמתחת למוקד חדירת הרטיבות. אם כך, הפעולה הראשונה תהיה כמובן איטום של המקום הדרוש, בעזרת חומרי איטום המתאימים להרכב המצע, לתוואי השטח, ולחומר הקיים בו מהאיטום הקודם שבוצע. השלב הבא יהיה  טיפול ברטיבות עצמה, ולשם כך יידרשו חומרים אחרים לחלוטין, ולעתים גם שיפוצים מסוימים מעבר לאיטום עצמו- על מנת לטפל בנזק שנגרם לתקרה עקב הרטיבות. נוכל למצוא היום חומרים שונים המיועדים לטיפול ברטיבות בקירות הפנימיים של הבית, למשל סוגי צבע מיוחדים ואנטי בקטריאליים, שמטרתם לחסל את הפטריות והעובש שנוצרו עקב הרטיבות.

בחירת בעל מקצוע

לעתים זה מפתה עבורנו לבצע עבודות שיפוץ או איטום בעצמנו, אך אין הדבר מומלץ במידה ונרצה עבודה איכותית. עבודות איטום דורשות דיוק וניסיון על מנת שיבוצעו כיאות, ולעתים נבין את ההבדל בין עבודה איכותית לעבודה פחות איכותית- רק לאחר מספר חודשים או שנים. בעלי מקצוע יוכלו לבחור בדיוק רב את החומר המתאים לסיטואציה, מתוך מגוון חומרי האיטום שלכל אחד מהם תכונות פיזיקליות אחרות, ביניהם חומרים ביטומניים, חומרים צמנטיים, זפת, ועוד. חומרי האיטום הפכו מתוחכמים במהלך השנים, וכך גם שיטות האיטום. בעלי מקצוע רבים משתמשים בשיטות כגון איטום בהתזה, איטום בסנפלינג, ושיטות חדישות נוספות. לסיכומו של עניין- במידה ואנו מעוניינים לפתור בעיות כמו רטיבות בתקרה באופן היעיל ביותר, מומלץ לעבוד עם בעל מקצוע או לפחות להתייעץ עם אחד.

רטיבות

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram