איטום מרתפים

תוכן עניינים

תחום האיטום הוא תחום מורכב ומגוון, הן מבחינת שיטות האיטום והן מבחינת חומרי האיטום השונים הנפוצים בשוק. מדובר בתחום שהתפתח רבות בשנים האחרונות, וממשיך להתפתח בעוד אתם קוראים את המילים הללו. למי מאיתנו שהתעניין קצת באיטום של מבנים, נוכח לדעת כמה מורכב הוא התחום. חשוב לציין, שמעבר למורכבות האיטום במבנים עיליים- מתווספים אתגרים נוספים כשמדובר באיטום של מבנים תת קרקעיים. איטום מרתפים למשל- נחשב לאחד התחומים היותר מורכבים, ויש המון שיקולים שיש לקחת בחשבון כשמבצעים אותו. איטום לקוי של מרתף עשוי להשבית את כל שאר המבנה, ולהסתיים בהוצאות כלכליות גבוהות באופן משמעותי, לעומת איטום לקוי של גגות לצורך העניין.

אתגרים באיטום מרתפים

כאמור, תחום איטום המרתפים מהווה את אחד התחומים היותר מאתגרים בענף הבניה, וכשלים באיטום שכזה יכולים להסתכם בהוצאות יקרות עד לאין שיעור. מתכנן איטום בלתי מנוסה, עלול לטעות ולהשתמש במערכות איטום עיליות עבור איטום מרתפים, היות והן פשוטות יותר, וזו אחת הסיבות לכשל איטום תת קרקעי. סיבה נוספת היא מעורבות גורמים רבים יחסית, שעמם מהנדס האיטום אמור להיות בתקשורת, למשל מהנדס הקרקע, האדריכל, ומהנדס שלד המבנה. על מהנדס האיטום להשתלב במערכת המקצועית הזו בצורה מיטבית, על מנת למנוע כשלים במערכת האיטום התת קרקעית. אתגרים נוספים מעבר לכך, הם למשל- הימצאות אלמנטים החודרים את מערכת האיטום (צינורות למשל) ודורשים התייחסות מיוחדת, תשתית שאינה מוכנה לחלוטין לעריכת האיטום, ועוד.

השלכות של איטום מרתפים לקוי

איטום מרתפים לקוי הוא בעל פוטנציאל מאוד בעייתי, והוא עלול לגרום להשלכות כבדות מבחינת המבנה כולו. חשוב להבין שהמרתף נמצא מתחת לאדמה, והיא מקיפה אותו מכל צדדיו, ולכן הוא חשוף לכניסת אדמה, רטיבות, וגזים הנמצאים בה. מרתף שאינו אטום כיאות- מהווה למעשה פרצה ופתח לכל מערכת האיטום של הבניין, ויכול להוות מקור לחדירת רטיבות גם לשאר הדירות בבניין, היווצרות עובש, נזילות, וכיוצא בכך. כשל באיטום מרתף, יכול למעשה להביא להשבתת המבנה כולו.

חומרים לאיטום מרתפים

חיפוש קצר ברשת, יחשוף בפניכם את מגוון החומרים המשמשים לאיטום מרתפים. נוכל להיתקל בין השאר בחומרים צמנטיים, עצרי מים פולימריים, סיבים לשריון בטון, יריעות איטום מסוגים שונים, ועוד. לכל חומר יש תכונות פיזיקאליות שנותנות לו עמידות מעט שונה, גמישות אחרת, והתאמה למטרות מסוימות. מהנדס איטום יוכל לקבוע בצורה טובה באילו חומרים עליו להשתמש, ואיך עליו לשלב אותם על מנת להגיע לתוצאה מיטבית.

תחום איטום המרתפים, מהווה את אחד התחומים היותר מאתגרים בענף האיטום כולו. על מהנדס האיטום להתמודד עם קשיים ומורכבויות, הדורשים עבודה מדויקת וקפדנית. כשלים באיטום מרתפים עלולים להסתכם בנזק לא פעוט לכל שאר הבניין, ובהוצאות כלכליות שלעתים תהיינה גבוהות פי כמה וכמה, מאשר במצב של כשל באיטום מבנים עיליים.
חניון תת קרקעי

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram