זיפות גגות

על אף שבישראל אין אנו חווים כמויות עצומות של גשמים, הם בהחלט קיימים, ובד"כ מרוכזים במספר ימי חורף אינטנסיביים. זיפות גגות או איטום מסוג אחר, הוא הכרחי לשמירה על עמידותם של הגגות, ולמניעת נזילות מי גשמים אל תוך החדרים הפנימיים. למרות שכיום נכנסו לשוק האיטום שיטות נוספות מלבד שימוש בזפת, עדיין מדובר בשיטה הנפוצה ביותר, ובעיקר כשמדובר בגגות שטוחים ובעלי תוואי שטח נוח יחסית. ההמלצה היא לבצע זיפות לפני שנוצרים סימני רטיבות, ולשם כך ניתן לפנות לעשרות בעלי מקצוע מנוסים, ואלו יוכלו לבחור את הזפת הנכונה בהתאם לתנאי השטח, ולבצע את הזיפות ע"פ שלביו המדויקים.


כיצד מתבצע זיפות גגות

השלב הראשוני בזיפות הגג- תמיד יהיה שלב ההכנה, שבו יש לנקות את כל שטח הגג. יש לסתום חורים, לקצוץ חוטים וליישר בליטות, כך ששטח הגג יהפוך להיות חלק ככל האפשר. בשלב הבא הזפת מחוממת לטמפרטורה של כ-185 מעלות, וזוהי הטמפרטורה האידיאלית שבה הזפת מסוגלת לחלחל ולהיכנס לכל הסדקים שעל פני יציקת הבטון בצורה יעילה. אז מורחים את הזפת החמה על פני כל שטח הגג, ולאחר שהטמפרטורה שלה יורדת- היא מתקשה והופכת אטומה בפני נוזלים, מה שמאפשר עמידות ארוכה בפני משקעים ונזקי אקלים אחרים. שיטת זיפות הגגות היא וותיקה מאוד, ועברה שינויים ושכלולים במהלך השנים. למשל- בעבר היה נהוג לחמם את הזפת באמצעות מבערים, והיום משתמשים במכונות ייעודיות לחימום הזפת ושמירה על הטמפרטורה האידיאלית שלה- מה שמעלה את איכות הזפת ואיכות האיטום.


היסטורית השימוש בזפת

הזפת ידועה כחומר אוטם כבר שנים רבות. בעבר השתמשו בה לאיטום של ספינות וסירות, וכיום, היא משמשת בעיקר בענף הבנייה- לצורכי איטום של גגות, מרתפים, ועוד. שיטת זיפות הגגות נחשבת לישנה יחסית, ורבים מעדיפים כיום את השיטות החדישות יותר- למשל שימוש ביריעות ביטומניות, איטום בהתזה, ועוד. למרות זאת נמצא כי שיטת האיטום בזפת עדיין נפוצה בארץ וגם ברחבי העולם, מדוע? ייתכן שעקב המחיר הזול ביחס לשיטות החדישות יותר. בהקשר הזה חשוב לומר, שזיפות גגות נדרש בתדירות גבוהה הרבה יותר מאשר איטום בשיטות האחרות, ולכן מומלץ לערוך חישוב האם משתלם לנו לבצע זיפות וסיוד של הגג בכל תקופה קצרה, או אולי להשקיע סכום כסף גדול וחד פעמי, שיעניק לנו איטום לאורך זמן רב.

השימוש בזפת לצורכי איטום ידוע ומוכר כבר אלפי שנים. בעבר השתמשו בזפת בעיקר לאיטום ספינות, ואילו היום היא משמשת בעיקר לאיטום מבנים ותשתיות. איטום גגות בזפת נחשב לשיטה וותיקה יחסית, אך עדיין נפוצה ונמצאת בשימוש בארץ ובעולם. טכניקת זיפות הגגות שוכללה במהלך השנים, למשל שימוש במכונות מיוחדות לחימום הזפת המשפרות את איכות האיטום. למרות זאת- רבים מעדיפים שיטות חדישות יותר, כמו הנחת יריעות ביטומניות או איטום בהתזה.

גג אטום