תיקון מרזבים

תוכן עניינים

מרזבים הם, בצורה הפשוטה ביותר- צינורות חלולים שתפקידם להוליך מים ממקום אחד למקום אחר, ובכך לנקז אותם ולמנוע את הצטברותם. ולמה זה כל כך חשוב? כיוון שמים שאינם הולכים לשום מקום, ו"דוגרים" במקום- תהיה להם נטייה לחלחל עם הזמן דרך המצע שנמצא מתחת להם. מסתבר שבעיות רבות הקשורות לרטיבות ונזילות- נגרמות למעשה מכשלים בתקינות המרזבים. אילו בעיות יכולות להתעורר במרזב שלנו? ומה עושים בעניין? במאמר הבא.


בעיות מרזבים נפוצות

מרזבים יכולים להיות עשויים מתכת, PVC או חומרים אחרים, ותפקידם הוא למעשה להוליך ולנקז מים ממקומות שאנחנו לא רוצים שיצטברו בהם- אל מערכת הביוב או לאדמה. רבות מבעיות הרטיבות נגרמות למעשה- עקב אי תקינות של מערכת המרזבים. לעתים המרזב נסתם מלכלוך, בוץ או חפצים שנתקעו בו ועוצרים את זרימת המים, ולעתים הוא סובל מבלאי, חלודה, או פשוט קיבל מכה ולכן הוא אינו מתפקד כראוי. יש סיבות רבות שבגינן מרזב תקין יכול להפוך ללא תקין, וסיבה נוספת על כל אלה יכולה להיות פשוט הצבה לא נכונה של המרזב מלכתחילה, למשל במקרה בו שיפועי הגג לא נבנו כהלכה או שהמרזב אינו ממוקם במיקום המתאים עבורו (מיקום המרזבים הוא משמעותי, ואמור להילקח בחשבון בשלב התכנון ההנדסי של המבנה). בכל המצבים האלו- עלולה להיווצר בעיית זרימה שתגרום להצטברות מים, היווצרות רטיבות, נזילות, וכשלים בשכבות האיטום.

טיפול נכון במרזבים

ובכן, במידה והבעיה במרזב נוצרה כבר בשלב הקמת המבנה והצבת המרזב- זה נכון שאין לנו יותר מדי פעולות מניעה שאנו יכולים לעשות, ויש צורך פשוט בהצבה מחדש ע"י בעל מקצוע. אך בכל שאר המקרים? ייתכן ובדיקה תקופתית של המרזבים שלנו יכולה להועיל רבות ולמנוע בעיות. מומלץ להזמין בעל מקצוע מתחום האיטום, שיבצע בדיקה פשוטה למרזבים שלנו על מנת לצפות בעיות עתידיות, ומומלץ לעשות כן עוד לפני בוא החורף וימי הגשם. נרצה שעם בוא הגשמים- המים יתנקזו מהר ככל האפשר ולא יצטברו אפילו לזמן קצר, שעלול ליצור אתגר עבור מערכת האיטום שלנו. באם כבר הזמנו איש מקצוע- ייתכן ותתאפשר "על הדרך" גם בדיקה של מערכת האיטום, אלא אם היא חדשה יחסית או שטופלה לפני זמן קצר.

מרזבים מהווים פונקציה חשובה בכל מבנה, ותפקידם הוא ניקוז מים ופינוי שלהם ממקומות בהם הם עשויים להצטבר. מומלץ לבצע בדיקות תקופתיות למרזבים שלנו, ובעיקר לפני בוא החורף, על מנת לוודא שהם תקינים, ולא נסתמו מסיבות כאלו ואחרות. מרזבים שאינם תקינים, אם עקב סתימה ואם עקב הצבה לא נכונה מראש- עלולים להוות גורם שישפיע על מערכת האיטום שלנו ועל היווצרות נזילות, רטיבות, ותופעות נוספות. בעלי מקצוע וחברות איטום יוכלו לעזור במידת הצורך, ולבצע בדיקה תקופתית למרזבים, ותיקון תקלות במידה ויש צורך בכך.

מבנה עם מרזב

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram